Biało-Czerwonej 100 lat [video, zdjęcia]

Home / Biało-Czerwonej 100 lat [video, zdjęcia]

Biało-Czerwonej 100 lat [video, zdjęcia]

Relacja z obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanych przez Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej

 

Biało-Czerwonej 100 lat

Pod takim hasłem, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej, wspólnie z POAK przy Parafii p.w. św. Wawrzyńca, zorganizowała bogate w wydarzenia obchody z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 10 listopada 2018r.o godz.17.00, w Archikatedrze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata – Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w asyście o. Wojciecha Matuły CME proboszcza parafii p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, innych kapłanów i kleryków MWSD. Przybyłych do katedry uczestników, serdecznie powitał ks. Łukasz Piłat, podkreślając, że Akcja Katolicka ma służyć Bogu, Kościołowi, a także społeczeństwu, zatem ojczyźnie, dlatego modlitewne dziękczynienie za odzyskanie Niepodległej i prośba o błogosławieństwo dla współczesnego Narodu.


Okolicznościową, piękną, patriotyczną homilię wygłosił ks. Marcin Werczyński. Kaznodzieja przypomniał dni chwały i klęski naszego Narodu podczas długiej i pięknej historii walki o niepodległość. Podkreślił znaczenie wiary w Boga, która w trudnych czasach dodawała skrzydeł, dawała zdolność do poświęcenia życia, dodawała sił i niezłomnej nadziei.


Po Mszy św. ks. Łukasz podziękował księżom koncelebransom i służbie liturgicznej, pocztowi sztandarowemu Akcji Katolickiej, organizatorom uroczystości oraz wszystkim uczestnikom za modlitwę i zaprosił obecnych do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na część popularnonaukową w formie konferencji pod hasłem: „Wkład Kościoła katolickiego w odzyskanie niepodległości”. Przed wykładami uczestnicy odmówili dziesiątek Różańca św. w intencji Ojczyzny, przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski, o wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, wypełnienie Ślubów Jasnogórskich i duchowe odrodzenie Narodu.
Zaproszeni profesorowie PWT oraz wrocławscy działacze społeczni wygłosili krótkie wykłady, w których przybliżyli ogromną rolę Kościoła w budowaniu państwowości polskiej i społeczeństwa obywatelskiego po 123 latach niewoli.
Prelegenci przedstawili:
–  
dr hab. Kazimiera Jaworska prof. PWT, rolę Kościoła katolickiego w odzyskanie przez Polskę    niepodległości,
–  
Lech Stefan, wkład Kościoła w odzyskanie niepodległości,
– 
 ks. Dr hab. Norbert Jerzak, wykład „Ks. Stanisław Brzóska – przykład kapłana walczącego o niepodległość Polski”,
–  
Janusz Wolniak, wykład – „Kościół jest i był naszą Ojczyzną”.


Zaproszeni, lecz nieobecni:
ks. Prof. Zdzisław Lec i prof. Stanisław Bobowski, przesłali swoje wykłady w formie pisemnej, które zostały zamieszczone w publikacji przygotowanej przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod redakcją Janusza Wolniaka – Prezesa Zarządu DIAK. Publikacja w formie książeczki, została wręczona wszystkim uczestnikom.


Podsumowując zaprezentowane wykłady, należy stwierdzić, że prelegenci podkreślali bardzo mocne zaangażowanie kapłanów w proces odzyskiwania wolności i suwerenności zarówno na polu duchowym czy psychologicznym, jak i militarnym oraz społecznym. Kapłani, umacniali wiarę w narodzie poprzez modlitwę i budowali w polskich sercach miłość do ojczyzny.


Po konferencji uczestnicy niepodległościowego wieczoru mieli okazję wysłuchać recitalu aktorki Alicji Marszyckiej-Baranowskiej, która brawurowo wykonała popularne pieśni patriotyczne, legionowe i lwowskie oraz radośnie zaśpiewać wspólnie znane piosenki jak m.in. „Wojenko, wojenko”
i „Legiony”.


Zwieńczeniem świętowania był bal, który rozpoczęto tak, jak w czasach Polski szlacheckiej tradycyjnym polonezem. Pięknie ubrane pary pod kierownictwem wodzireja ruszyły do tańca. Potem były też współczesne szlagiery. W przewidzianych chwilach przerwy, uczestnicy mogli zaczerpnąć energii siadając do smakowitych posiłków i napojów. Wzmocnieni, ruszyli do tańca i chociaż wybiła północ, nie zamierzali schodzić z parkietu.


Wielkie gratulacje i podziękowanie dla organizatorów i uczestników, aż żal, że mnie na balu nie było.
Być może narodziła się nowa tradycja obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez Akcję Katolicką, stwierdził Janusz Wolniak, Prezes Zarządu DIAK w artykule „Wiara duchowym testamentem naszych przodków”, opublikowanym w Dodatku Dolnośląskim Gazety Polskiej codziennie z wtorku 13/11/2018.

 

 

Eugeniusz Kaźmierczak

 

 

Vide link: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5150445.W-tym-swietowaniu-bylo-wszystko

 

 

Materiały video z uroczystości oraz galeria zdjęć

wideo: Roman Faryś