Aktualności

Home / Aktualności

XX-lecie działalności POAK przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy

9 listopada 2019 roku w Bazylice Mniejszej o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta za 20-lat działalności Akcji KatolickiejMszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kowalski, koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, ks. prałat Mieczysław Janczyszyn, ks. Jan Kudlik i ks. Tadeusz Faryś . Po nabożeństwie w oleśnickim zamku odbyła się konferencja pt. „Rola Kościoła, wspólnot, stowarzyszeń katolickich w odzyskaniu niepodległości Polski i powstaniu Unii Europejskiej”. Na samym początku pani Maria Gozdawa-Giżycka przedstawiła dwudziestoletnią działalność Akcji Katolickiej. Następnie życzenia przekazał przedstawiciel Zarządu DIAK oraz zaprzyjaźnione oddziały POAK z NMP M Miłosierdzia z Oleśnicy, Bierutowa i Namysłowa. Referat wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Pater a podsumowała całość Europoseł Beata Kempa. Po konferencji odbył się koncert muzyczny pieśni sakralnej i patriotycznej w wykonaniu artystów operowych.

Foto :Krzysztof Dziedzic, Roman Faryś KRÓLUJ NAM CHRYSTE

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości Polski

Zaproszenie do obchodów Święta Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległościświęto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
(źródło wikipedia)


A w tym roku jak będzie?

Trzeba uszanować naszą niepodległość i iść i oddać cześć wszystkim, którzy walczyli za nią. Walczyć trzeba nadal oczywiście nie z bronią ale swoją patriotyczną podstawą.


Tak, tak – nie, nie

Nie możemy być ,,różowi”, mamy być biało – czerwoni, dumni z Polski, z jej tradycji, z jej korzeni chrześcijańskich.

BÓG HONOR I OJCZYZNA

Roman Faryś, Akcja Katolicka KRÓLUJ NAM CHRYSTE

Tak było w poprzednich latach

Wspomnienie ks. prał. Mariana Biskupa

30 października minął miesiąc od pogrzebu ks. prał. Mariana Biskupa

Heniuś,

Tu, jesteś znany jako Marian, ale ja, zwracam się do Ciebie tak, jak Twoi bliscy i przyjaciele rodziny. Jest nam bardzo trudno pogodzić się z Twoim odejściem, tym trudniej, że było nagłe i nieoczekiwane.

Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę, że śmierć stanowi nieodłączną część naszego życia i pomimo ogromnego wzruszenia i smutku jakimi jesteśmy przepełnieni, nasze myśli biegną do Ciebie, myśli pełne ciepłych wspomnień, wdzięczności i miłości.

Dziękujemy Ci Heniuś za to kim byłeś: przede wszystkim bezgranicznie oddany swojemu powołaniu, otwarty na każdego człowieka, pełen pokory i skromności, nie szczędziłeś nikomu swojej pomocy, życzliwości i dobrego słowa.

Dziękujemy za przekazane wartości, którym byłeś zawsze wierny, za uczucia jakimi nas darzyłeś, za liczne chwile radości, ale również za towarzyszenie nam w okresach smutku i bolesnych doświadczeń.

Poznałam Cię, gdy miałeś 17 lat, a ponieważ Twoja Mama już nie żyła, nasz dom stał się Twoim domem i pozostał takim przez 53 lata.

Wnosiłeś do niego swój uśmiech, wartości o których wcześniej wspomniałam, swoją przykładową lojalność i wsparcie w każdej sytuacji. Zawsze mogliśmy liczyć na Ciebie.

Nie mogę nie dodać, że jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna za wspaniałe, niezapomniane pielgrzymki, w których mogłam uczestniczyć.

Miałeś niezwykły dar łączenia modlitwy, to ona była zawsze na pierwszym miejscu w Twoim życiu, łączenia jej ze śpiewem i żartami.

Dziękuję za wspólne wzbogacające, odkrywcze wakacyjne wyjazdy z codzienną mszą św.

Dziękuję za piękne homilie, których byłam pierwszą słuchaczką, czytałeś mi je przez telefon lub wysyłałeś drogą elektroniczną.

Byłeś moim bratem, pięknym bratem, jak mówią Francuzi na szwagra.

Moje dzieci, wnuki i przyjaciele rodziny kierują również do Ciebie, Heniuś, swoje uczucia miłości, wdzięczności i przyjaźni. Będzie nam Ciebie brakować!!! Marny widok!!!

Kończąc, pragnę z całego serca podziękować przyjaciołom ks. Mariana, szczególnie księdzu Bolesławowi, siostrom zakonnym, osobom świeckim, pracownikom kurii za pomoc w tych trudnych dla nas chwilach.

Serdecznie dziękuję Jego Excelencji księdzu arcybiskupowi za przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym, księżom biskupom,  kapłanom i siostrom zakonnym za uczestnictwo w tej mszy św. Bóg zapłać!

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak licznie stawili się w tej pięknej, wrocławskiej świątyni, by zaświadczyć o przywiązaniu i szacunku jakim darzyli naszego drogiego Zmarłego.

Bóg zapłać i jeszcze raz dziękuję.

Teresa Biskup

30.09.2019r.Dzień Zaduszny – modlitwa za zmarłych

Dzień Zaduszny to okazja do wspomnienia i modlitwy za zmarłych członków AK, żołnierzy, parafian…


WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE
A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI

Refleksje jesienne

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pt. „Refleksje jesienne” autorstwa Romana FarysiaUroczystości pogrzebowe ks. prał. Mariana Biskupa

30 września 2019 w Archikatedrze Wrocławskiej odbyło się ostatnie pożegnanie ks. prał. Mariana BiskupaPrzed Mszą św. żałobną, zgromadzeni w świątyni odmówili Różaniec św. w intencji zmarłego kapłana. Przy ołtarzu zgromadzili się liczni członkowie Akcji Katolickiej oraz dwa poczty sztandarowe Akcji Katolickiej. Ś.p. ks. Mariana Biskupa, wieloletniego Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej,w imieniu Stowarzyszenia, pożegnał obecny Asystent DIAK ks. Łukasz Piłat.

Mszy św. pogrzebowej, przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Eucharystię koncelebrowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp senior wrocławski Marian Gołębiewski, senior bp Stefan Regmunt, biskupi: Andrzej Siemieniewski, Jacek Kiciński, Adam Bałabuch, Marek Mendyk, oraz  bp Ignacy Dec, który wygłosił piękną i wzruszającą homilie pożegnalną. Przy ołtarzu matki kościołów dolnośląskich modliło się ponad 300 kapłanów, rodzina ks. Mariana, siostry zakonne oraz tłum wiernych.
Słowa pożegnania, przed rozesłaniem, wypowiedzieli: ks. prałat Zbigniew Wolanin, Pani Teresa Biskup – bratowa ks. Mariana i abp Józef Kupny. (Fragmenty homilii i wypowiedzi zamieszczamy poniżej).

Po Mszy św., nastąpiła ceremonia pogrzebowa przy Grobowcu Księży Rektorów MWSD na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

W homilii bp Ignacy Dec przypomniał pochodzenie i rodzinne losy śp. ks. Mariana Biskupa, a także jego 48-letnią historię kapłańską.
– Dlaczego tak piękny kwiat kapłański został już wycięty z ogródka archidiecezji wrocławskiej? Drogi przyjacielu, wiemy, że czas twoich zasług się skończył, a twój wieczny los zależy tylko od Pana Boga, dlatego kierujemy do Niego naszą modlitwę – oświadczył pierwszy biskup świdnicki.
Kapłaństwo ks. prał. Biskupa zamknął w formie tryptyku. Pierwsze dziesięć lat obejmuje dwa wikariaty (Szczawno Zdrój oraz parafia katedralna) oraz studia specjalistyczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Druga, środkowa część tryptyku to 25-letnia posługa jako wychowawczy w Metropolitalnym Wyższym Seminarium we Wrocławiu.
– Był 9 lat prefektem, 5 lat wicerektorem i 11 lat rektorem. Jest to swoisty rekord
w historii wiekowego wrocławskiego seminarium. Odbył on dziesięć pielgrzymek pieszych na Jasną Górę z klerykami po sutannę. Trzecią część tryptyku tworzy 12-letnie kierowanie Wydziałem Duszpasterskim wrocławskiej kurii oraz rok emerytury
– Przypomniał bp. Dec.
Przytaczał również fragmenty pięknych homilii zmarłego kapłana, za które był bardzo ceniony wśród wiernych i duchowieństwa.
– Dziękujemy ci za przykład kapłańskiego życia, za prawość w myśleniu, mówieniu i postępowaniu, za twoją dyspozycyjność do służy oraz za poczucie humoru,
za autentyczną przyjaźń, za twoje pozdrowienie: „Panie, marny widok!”. Ufamy, że ono się przeobraziło w niebieskie powitanie: „Boże, jak tu pięknie!. Spoczywaj w pokoju miłośniku Boga i człowieka, Kościoła i ojczyzny, przyjacielu prawdy, dobra, piękna
i mądrości
– podsumował kaznodzieja.

– W imieniu Kościoła wrocławskiego dziękuję zmarłemu księdzu prałatowi za jego blisko 50-letnią posługę wiernym naszego Kościoła. Ja mam szczególne powody, by podziękować mu za ten ostatni etap jego życia, za współpracę, kiedy pełnił obowiązki dyrektora Wydziału Duszpasterskiego. Z tego czasu najlepiej go zapamiętałem, chociaż nasze pierwsze spotkanie odbyło się, gdy byliśmy jeszcze rektorami – przemawiał abp Józef Kupny. Podkreślił, że zmarły śp. ks. prał. Biskup był aktywnym kapłanem, organizował wiele pielgrzymek, opiekował się Akcją Katolicką, wydawał tomy swoich homilii, odkrywając przed nami swoją duszę kapłańską. 
– Pozostał uśmiechnięty do samego końca. 25 lat posługi w formacji kapłanów to olbrzymie zasługi dla Kościoła. Dziękuję ci za serce, świadectwo życia kapłańskiego, za wszelkie dobro, które sprawiło, że tak licznie chcemy cię pożegnać – mówił metropolita wrocławski.

W imieniu Kapłanów, z żalem i bólem w sercu, pożegnał Przyjaciela ks. prałat Zbigniew Wolanin podkreślając Jego wielki dar dialogu z drugim człowiekiem. Był wspaniałym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Jako Rektor MWSD cieszył się wielkim autorytetem. Z wielką wiedzą i wiarą przez 20 lat przewodniczył Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Utrzymywał serdeczną więź z Rodziną i kapłanami,
w szczególności wyświęconymi w 1971r. Był wielkim Polakiem, patriotą, kochał Ojczyznę i przestrzeganie prawa i sprawiedliwości.
Oddany Bogu i Kościołowi kapłan, przyjaciel, ojciec, kibic piłkarski, człowiek pełen radości życiowej. Taki był śp. ks. Marian Biskup, wspominał
ks. Prałat Zbigniew Wolanin.  

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci !

foto i filmowanie: Roman Faryś
treść: Eugeniusz Kaźmierczak

Wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października 2019 przypada 35. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki

Dobry Boże, spraw, abyśmy za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki żyli w prawdziwej wolności i zło dobrem zwyciężali

Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas.
Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami.

Błogosławiony Jerzy, Męczenniku, módl się za nami.
Odważny wyznawco Chrystusa, módl się za nami.
Wierny Świadku Ewangelii, módl się za nami.
Zapatrzony w krzyż Zbawiciela, módl się za nami.
Czcicielu Maryi Niepokalanej, módl się za nami.
Oddany od dzieciństwa Bogu, módl się za nami.
Wychowany w pobożnej rodzinie, módl się za nami.
Gorliwy w służbie ołtarza módl, się za nami.
Pragnący naśladować Świętych, módl się za nami.
Wierny głosowi powołania, módl się za nami.
Apostole godności człowieka, módl się za nami.
Obrońco nienarodzonych, módl się za nami.
Miłosierny dla cierpiących, módl się za nami.
Wrażliwy na los pokrzywdzonych, módl się za nami.
Dobry pasterzu ludzi pracy, módl się za nami.
Uczący zło dobrem zwyciężać, módl się za nami.
Wzywający do męstwa i solidarności, módl się za nami.
Broniący wartości ewangelicznych, módl się za nami.
Przestrzegający przed chęcią odwetu, módl się za nami.
Wzywający do trwania w nadziei, módl się za nami.
Niesprawiedliwie oskarżany, módl się za nami.
Okrutnie umęczony, módl się za nami.
Kapłanie wierny aż do końca, módl się za nami.
Męczenniku prawdy i wolności, módl się za nami.
Orędowniku spraw Kościoła i narodu, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P: Głosiłem Twoją sprawiedliwość w wielkim zgromadzeniu.
W: I nie powściągałem ust moich, o czym Ty wiesz, Panie.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w swojej Opatrzności uczyniłeś błogosławionego Jerzego prezbitera niezłomnym świadkiem Ewangelii miłości, wejrzyj na jego męczeńską śmierć w obronie wiary oraz godności człowieka i za jego przyczyną spraw, byśmy żyli w prawdziwej wolności i zło dobrem zwyciężali. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

„Mądrze i odpowiedzialnie”

Apel Akcji Katolickiej w sprawie wyborów do Parlamentu

W niedzielę – 13 października 2019 r. wybieramy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu RP.
Jaka będzie przyszłość Polski wyrosłej z korzeni chrześcijańskich, zależy od nas wyborców.

Wykażmy nasze zaangażowanie w tych wyborach poprzez liczny udział w głosowaniu.

Dzisiaj Polska – nasza Ojczyzna znajduje się w trudnej sytuacji i potrzebuje mądrego i odpowiedzialnego wsparcia. Akcja Katolicka dostrzega zmniejszenie się aktywności Obywateli w życiu publicznym – osłabienie „ducha obywatelskiego”. Trzeba to zmienić. Jeżeli chcemy patrzeć w przyszłość z nadzieją, niezbędny jest udział w wyborach oraz aktywniejszy udział w życiu publicznym.

Akcja Katolicka zachęca każdego do uczestnictwa w wyborach, gdyż apatia i postawa bierności jest uchylaniem się od obowiązku współpracy wszystkich dla dobra wspólnego.

Przed tym ważnym wydarzeniem, nie zapominajmy o modlitwie. Ona jest źródłem natchnienia, energii i odwagi w obliczu trudności i przeszkód; jest źródłem wytrwałości podejmowania inicjatyw z nowymi siłami.

KRÓLUJ NAM CHRYSTE !

Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej


Wybieramy i wymagamy. Wstańcie, chodźmy!

W dzisiejszej wrzawie i próbie osłabienia wiary i pozycji Kościoła w naszej Ojczyźnie, jako ludzie Akcji Katolickiej podejmujemy kolejne ważne zadanie. Idziemy do urn wyborczych i wybieramy. Wybieramy, ale też wymagamy. Zwracamy się też do wszystkich wiernych świeckich, Braci i Sióstr w Chrystusie, myślimy dziś: Bóg, honor i nasza Ojczyzna.

„Nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa…”, jako ludzie wiary doskonale znamy te i inne przykazania. Przez pryzmat nich także powinniśmy spojrzeć na tego, którego obdarzymy swoim zaufaniem. Czy ten człowiek chce pełnić służbę innym czy bardziej „mieć” dla siebie. Rozejrzyjmy się dookoła i zadajmy sobie pytanie. Co możemy stracić, za cenę przyjęcia pogańskiego stylu życia? Pogaństwo to nie nowoczesność. Wartości szumnie dziś nazywane europejskimi, w przeważającej części nic dzisiaj nie mają wspólnego z wartościami Bożymi.

Majowy czas wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazał, że czujemy się i potrafimy być współodpowiedzialni za czas, w którym przyszło nam żyć. Trzeba kolejny raz powiedzieć NIE kolejnej targowicy i seksualizacji naszych dzieci. Powiedzieć NIE prawu, które przestaje być prawem. Odrzucić zło i szatańskie podszepty. Trzeba dać świadectwo Prawdzie i nie pozwolić na podcinanie korzeni narodowych. Konieczny jest wyraźny sprzeciw. Niezmiennie potrzeba naszej aktywności do przeobrażania rzeczywistości społecznej mocą wiary. Na służbie rodziny musi być cały dorobek narodu – jego język, dzieje, obyczaj i tradycje – wskazywał Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński, który niebawem dołączy do grona błogosławionych.

Prawo do życia, nauczał nas św. Jan Paweł II, nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Dlatego też wybieramy, ale wymagać będziemy.

Zatem zbliżający się dzień 13 października staje się podwójnie ważny. Tego dnia włączamy się w przybliżanie nauczania Św. Jana Pawła II – Wielkiego Papieża Polaka, w przypadający XIX Dzień Papieski z hasłem „Wstańcie, chodźmy!”, ale też wierni swojemu apostolskiemu powołaniu i świadomi swojej godności i odpowiedzialności za losy narodu, wybieramy Prawdę.

Bracia i Siostry wstańcie, chodźmy!


Urszula Furtak

prezes Akcji Katolickiej w Polsce

06 Paź 2019 ·

 

 

Polska stanęła pod Krzyżem!

Z inicjatywy fundacji Solo Dios Basta dnia 14 września odbyło się wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem”.

 

Warszawa, 17.09.2019 r.

Na zaproszenie bp. Wiesława Meringa, biskupa włocławskiego, spotkanie miało miejsce na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Przybyło ok. 60 tys. ludzi z całej Polski, a z nimi łączyli się duchowo wierni, zebrani w tysiącach miejsc w Polsce i poza jej granicami, m.in. Bostonie, Wiedniu, Medjugorie, Wilnie, Miń sku i Kazachstanie i w kilkunastu innych krajach świata. Wszyscy odpowiedzieli na wezwanie, by „odnowić swoją wiarę u jej źródeł, pod Krzyżem, tam, gdzie wszystko się zaczęło”.

 

Pierwsi uczestnicy spotkania „Polska pod Krzyżem” pojawili się jeszcze przed sió dmą rano. Sześciuset wolontariuszy dbało o przybyłych, a w rozstawionych na płycie lotniska konfesjonałach spowiadało ok. stu kapłanów. Spotkanie pod 12-metrowym krzyżem rozpoczęła modlitwa „Przyjdź Duchu Święty”, potem odmówiono tajemnice bolesne Różańca Świętego. Wierni zawierzyli Bogu, przez ręce Maryi, Kościół i Ojczyznę. „Te dziesiątki tysięcy ludzi wołają do Boga o miłosierdzie dla Polski, o przełom duchowy, o to, żeby Bóg uwolnił potężną łaskę” – tak modlitwę komentował na antenie Polskiego Radia 24 ks. Dominik Chmielewski, asystent kościelny fundacji Solo Dios Basta. Kapłan podkreślił też, że „obrona krzyża” to nie pojęcie militarne. – „Obrona Krzyża to jest przyjęcie cierpienia za tych, którzy nie chcą mieć z Bogiem nic wspólnego”.

 

Konferencję wprowadzającą „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie” wygłosił Lech Dokowicz: „Chyba wielu z nas czuje, że spotykamy się w czasie niezwykłym, w czasie przełomu. Bardzo wielu ludzi na świecie odwraca się do Pana Boga plecami. Całe narody podejmują decyzję o apostazji. Ustanawia się prawa przeciwne prawom Bożym. Tworzy się systemy, w których ludzie są zabijani w świetle prawa i zgodnie z prawem. To wszystko, plus grzech indywidualny nas wszystkich, moralna degradacja, musi człowieka wierzącego napawać lękiem, obawą o to, co się stanie z tymi wszystkimi, których kochamy, a którzy są daleko od Boga”.

W godzinie śmierci Pana Jezusa na Krzyżu, w duchowej łączności z tysiącami ludzi na całym świecie, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po niej nastąpiło procesyjne wniesienie na ołtarz relikwii Krzyża Świętego, poprzedzające najważniejsze wydarzenie spotkania – Eucharystię, sprawowaną pod przewodnictwem bp Wiesława Meringa.

 

W ramach homilii uczestnicy mszy świętej wysłuchali słów św. Jana Pawła II, wygłoszonych w tym samym miejscu podczas Eucharystii w dniu 7 czerwca 1991 r. Wywołało to ogromne poruszenie wśród zebranych. W dopowiedzeniu do słów świętego papieża Polaka, bp Wiesław Mering powiedział m.in.:JanPaweł II kazał nam przyjmować dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czy ktoś, kto był już wtedy świadomy, może zapomnieć tamtą scenę z Wielkiego Piątku, kiedy udręczony, umęczony trwał, jakby wtulony w krzyż Jezusa Chrystusa, w trakcie drogi krzyżowej, w której uczestniczył po raz ostatni na ziemi?

Jak nam potrzebna jest ta nauka krzyża. Jak nam jest to potrzebne za obrażanie go na naszej, polskiej ziemi, która przecież chrześcijaństwu zawdzięcza swoją postać, którą przyjęła przed tysiącem lat”. Bp Wiesław Mering przypomniał też, że„ Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu, by czułą i wierną miłością nagrodzić mu grzechy antykultury, która poniża człowieka, a Boga wyrzuca na margines świata”.

 

O godzinie 20:15 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, transmitowana przez TVP1 i Polskie Radio. Tradycyjne rozważania kolejnych stacji zastąpiły poruszające do głębi historie opowiadane osobiście przez ludzi, którzy doświadczyli w życiu wielkiego cierpienia. Świadkowie byli anonimowi. O swojej tragedii opowiedziała m.in. kobieta po aborcji, mówił też mężczyzna molestowany przez księdza, który mimo wielkiego dramatu, jaki przeżył, spotkał się z oprawcą i mu przebaczył, to był początek jego uzdrowienia wewnętrznego; wstrząsające były słowa matki po stracie zamordowanej córki, żony porzuconej przez męża, czy człowieka, który zamordował swojego przyjaciela.

 

Potem rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą zakończyła niedzielna msza święta, sprawowana o 1 w nocy. W przejmującym zimnie do koń ca wytrwało około 10 tysięcy osób, dając świadectwo wiary i miłości do Jezusa.

Całe spotkanie na lotnisku Włocławek – Kruszyn można było śledzić online na portalu tvp.info oraz vod.tvp.pl; film z nagraniem homilii św. Jana Pawła II udostępniło archiwum TVP.

 

Wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem” przeszło do historii i stało się jej ważną częścią. Nie kończy się jednak modlitwa Polaków.

 

Maciej Bodasiń ski i Lech Dokowicz zapraszają do włączania się w „Modlitwę za kapłana”, której opis jest na stronie www.modlitwazakaplana.pl. Jej inicjatorem i organizatorem jest Adrian Pakuła z Poznania. Świeccy w Polsce chcą z całych sił wspierać księży, potrzebujemy kapłanów pełnych Bożego Ducha i wiary. We Włocławku zebrano dokładnie 8.273 deklaracje osób, przystępujących do nowej akcji modlitewnej. Niech każdy polski kapłan ma swojego wstawiennika! Więcej informacji na www.modlitwazakaplana.pl.

 

Przed Drogą Krzyżową ogłoszono też datę premiery długo oczekiwanego filmu „Nieplanowane” (Unplanned), który niedawno wstrząsnął Ameryką. Według osób, które widziały film, jest to najlepszy materiał o aborcji, jaki kiedykolwiek powstał. Przeznaczony jest dla widzów powyżej 15 roku życia, bez względu na poglądy, jakie mają w tej sprawie. Jest to poruszający obraz opowiadający prawdziwą historię Abby Johnson, najmłodszej dyrektorki kliniki aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych.

 

Polska premiera ustalona została na nieprzypadkowy dzień 1 listopada 2019 r., dzień Wszystkich Świętych.

Organizatorzy zapraszają do kin i akcji modlitewnej w intencji nieplanowanych. Więcej informacji już niedługo nawww.nieplanowanewpolsce.pl oraz www.polskapodkrzyzem.pl.

 

SURSUM CORDA!

 

Fundacja Solo Dios Basta

www.polskapodkrzyzem.pl

www.modlitwazakaplana.pl

www.nieplanowanewpolsce.pl

 

 

Relacja autorstwa Romana Farysia (foto i video)
Zdjęcia do pobrania TUTAJ (należy kliknąć zielony przycisk „Download”)
Film do pobrania TUTAJ 

14.09.2019 – POLSKA POD KRZYŻEM – INOWROCŁAW w łączności z modlącymi się w parafiach w całej Polsce

Apel Biskupa Włocławskiego o włączenie się w akcję „Polska pod Krzyżem”


Stańmy wspólnie pod Krzyżem naszego Pana!
 

Drodzy Bracia w Kapłaństwie!

 

Po raz kolejny wierni świeccy w naszym kraju wyszli z inicjatywą ogólnopolskiej modlitwy w intencji Ojczyny. Po pięknym świadectwie wiary, jakim była „Wielka Pokuta” oraz „Różaniec do granic”, tym razem zostaliśmy zaproszeni, aby 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wspólnie stanąć pod Krzyżem naszego Pana, aby uczynić Go centrum naszego życia osobistego i społecznego

Zwracam się z apelem o włączenie się w to wydarzenie w swoich parafiach!

Niech z całą mocą popłynie z naszych wspólnot błagalne wołanie do Boga o Jego pomoc i obronę w czasie doświadczeń, które nas dotykają! Weźmiemy w ten sposób udział w duchowej walce o rodzinę, Polskę, Kościół i całą chrześcijańską cywilizację, a także wyrazimy sprzeciw wobec mnożących się profanacji, szyderstw i zniewag świętych znaków chrześcijaństwa.

Proszę Księży Proboszczów, aby po Mszy św., w dniu 14 września, udali się wraz
z wiernymi do misyjnego krzyża. Niech zabrzmi tam stosowna pieśń, litania do Krzyża Świętego, Koronka, dziesiątek różańca w intencji Ojczyny.

W miarę możliwości już przed Mszą św. adorujmy – choćby przez pół godziny – Najświętszy Sakrament. 

W ten sposób złączymy się z uroczystościami odbywającymi na lotnisku we Włocławku.

Historia naszego narodu, tak bardzo naznaczona cierpieniem, męczeństwem, ale również heroiczną wiarą przynagla nas, aby, tak jak nasi Ojcowie w chwilach próby, wpatrywać się w krzyż Chrystusa, wołając: „Wybaw nas Panie!”.

Przygotujmy naszych parafian do tego wydarzenia podając dużo wcześniej właściwe informacje i zmobilizujmy wiernych do licznego w nim udziału.

14 września bądźmy razem pod krzyżem, „na którym zawisło Zbawienie świata”.

Proszę także, Księży Proboszczów, aby zgłaszali udział swoich parafii w akcji „Polska pod Krzyżem” poprzez stronę internetową  www.polskapodkrzyzem.pl

+ Wiesław Mering
Biskup Włocławski

 

PRZYJDŹMY CAŁYMI RODZINAMI, PRZYNIEŚMY ZE SOBĄ KRZYŻE

Intencja parafian na 14 września 2019 wypowiedziana pod Krzyżem Misyjnym

W duchowej łączności z wszystkimi uczestnikami wielkiej modlitewnej akcji „Polska pod Krzyżem”, stajemy tutaj w pokorze pod Krzyżem Misyjnym naszego Pana Jezusa Chrystusa, w Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, by uczestniczyć w duchowym dziele pokuty i moralnej odnowy, w walce o rodzinę, Polskę, Kościół i całą chrześcijańską cywilizację, a także by wyrazić sprzeciw wobec szerzących się antychrześcijańskich ideologii, publicznych bluźnierstw, napaści na kościoły i kapłanów, znieważanie obrazów Matki Bożej i wizerunków Świętych.

Chcemy modlić się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny, by była wierna Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Chrystusowemu. Chcemy prosić Boga o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów oraz nieznajomych, chcemy prosić Boga, żeby uratował dusze wielu ludzi, którzy dzisiaj czują pustkę w swoim życiu.

 

Oleśniczanie z trzech parafii jadą również do Inowrocławia. Organizatorem jest Rycerstwo Niepokalanej. Wyjeżdżamy 14 września o godzinie 5.00 z parkingu przy ul. Wałowej. Po wspólnej modlitwie na lotnisku po godzinie 22.00 jedziemy na nocleg do Torunia.
15 września w niedzielę po śniadaniu zwiedzamy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, w południe uczestniczymy w Mszy św. Po obiedzie jedziemy nad tamę w miejsce gdzie został wrzucony ks. Jerzy Popiełuszko. Wracamy wieczorem w niedzielę. Koszt 151 zł od osoby w tym przejazd, nocleg, śniadanie.
Zapisy u pani Helenki tel.500 413 339.
informacje podał Roman Faryś (Akcja Katolicka, planowany jest reportaż filmowy z Inowrocławia)
KRÓLUJ NAM CHRYSTE

Jubileuszowe kalendarze na rok 2020

Zapraszamy oleśniczan do nabycia kalendarza na rok 2020 oraz widokówek z widokiem Kościoła zewnątrz i wewnątrz


Kalendarze i widokówki można nabyć po każdej mszy św. w niedzielę u członków Akcji Katolickiej z tyłu kościoła. Zapraszamy

Oleśniczanie kochają św. Charbela

Wierni z parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy przez kilka dni modlili się za wstawiennictwem św. Charbela


Od piątku do poniedziałku (16-19 sierpnia) mieszkańcy Oleśnicy uczestniczyli w nabożeństwach ku czci libańskiego świętego. W ostatni dzień, nazwany Dniem Zawierzenia, modlili się na uroczystej Mszy św., złożyli akt zawierzenia św. Charbelowi Makhlufowi i zostali namaszczeni jego świętym olejem. Eucharystii przewodniczył neoprezbiter ks. Michał Miśkiewicz.

– W naszych czasach Bóg wzbudza świętych, kiedy słabnie wiara. Święty Charbel jest tym, którego Bóg postawił przed wierzącymi i niewierzącymi po to, aby poprzez znaki przyprowadził lud do Boga – mówił w homilii ks. Jakub Mazur.

Dodał, że wierni często oczekują na cud, ale tylko na ten namacalny, związany z naszymi ciałami. – A w piątek w tym kościele dokonał się pewnego rodzaju cud: w zwykły wakacyjny dzień 5 kapłanów przez 1,5 godziny sprawowało bez przerwy sakrament pokuty. To jest cud, że ludzie zabiegani, niemający zazwyczaj czasu na modlitwę, potrafili wytrwać godzinę przed Chrystusem na adoracji – stwierdził wikariusz parafii NMP Matki Miłosierdzia.

I pytał zebranych w kościele, jakby zareagowali, gdyby św. Charbel dzisiaj stanął przed nimi, tak fizycznie, przy ołtarzu. Wielu pewnie rzuciłoby się w jego kierunku, wykrzykując prośby i modlitwy. A on, jak opowiadał kapłan, zapewne stanąłby między nimi, w skupieniu modlitewnym na klęcząco starałby się jak najlepiej przeżyć Mszę św. A po niej odprawiałby dziękczynienie i modliłby się za Kościół. Może i nie powiedziałby ani jednego słowa. – Pościł, umartwiał się, modlił się. Jednak nie byłoby jego świętości, gdyby nie to, co najważniejsze – Msza św. Zwróćmy uwagę, że dla świętych nie było nic ważniejszego niż Msza św., niż Komunia św. – tłumaczył ks. Mazur. Dlatego podkreślił, że św. Charbel chce nas doprowadzić do tego, co najważniejsze – do odkrycia cudu Eucharystii. Jeden z włoskich kandydatów na ołtarze mówił, że nie musimy koniecznie podróżować do Ziemi Świętej, bo Jerozolima znajduje się przecież pod domem. To znaczy, że blisko mamy Mszę św., czyli ponowienie ofiary krzyża, powtórzenie ostatniej wieczerzy. – Nie ma większego skarbu niż Chrystus obecny pod postacią chleba na Mszy św. Skoro wierzymy, że w Komunii św. jest żywy Bóg, to czemu nieraz na kazaniu przysypiamy? Msza św. nie może być czymś nudnym i monotonnym, bo chodzi o obecność samego Boga! – tłumaczył kaznodzieja.

Zaznaczył, że dzisiaj św. Charbel podwyższa nam poprzeczkę. Nawołuje nas, byśmy nie tylko żyli tak, jak Bóg chce na co dzień, byśmy modlili się za siebie i innych, ale pokazuje nam to, co najważniejsze: centrum życia chrześcijańskiego ma być Eucharystia, która uzdrawia, daje pokój wewnętrzny, prowadzi do Ojca w niebie. – Przystępujcie do Komunii św. i przeżywajcie ją jako spotkanie z Bogiem, a nie jako element rytuału. Wówczas dostrzeżecie skutki działania Eucharystii w swoim życiu. Pamiętajmy: Jerozolimę mamy pod naszym domem – podsumował ks. Mazur.

MACIEJ RAJFUR
Foto Gość


17 sierpnia 2019
W piątkowy wieczór rozpoczęliśmy –  Mszą św. o miłosierdziu Bożym – święty czas szczególnej modlitwy. Wraz ze św. Charbelem „wyszliśmy na pustynię”, aby pozwolić Bogu mówić do każdego z nas. Pierwszy dzień modlitwy był dniem spotkania z trzykroć Świętym Bogiem, a jednocześnie Bogiem pełnym miłosierdzia, w sakramencie pokuty. W czasie Eucharystii przypomnieliśmy sobie najważniejsze cele i sens chrześcijańskiej pokuty, a więc uczestniczenie w Ofierze Chrystusa, otwarcie się na działanie Boga, ale również staraliśmy się zobaczyć pokutę jako formę potężnej modlitwy błagalnej i wstawienniczej. Pośród różnych form pokuty, a więc postu, ograniczeniu rozrywek na rzecz modlitwy itd. najważniejszą staje się życie chwilą obecną, intensywne przeżywanie dnia dzisiejszego, tak, aby poprzez DZISIAJ dokonało się nasze uświęcenie i zbliżenie do Boga. W czasie nabożeństwa pokutnego poprzez rozważanie Słowa Bożego, czas na rachunek sumienia oraz wspólną modlitwę za zgromadzony o wieczornej porze Kościół, przygotowaliśmy się do przyjęcia pojednania z Bogiem przez sakramentalną posługę Kościoła. Następnie w ciszy adorowaliśmy drzewo Krzyża św. Rozpoczęła się adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w czasie której wielu wiernych przez posługę 5 kapłanów skorzystało ze spowiedzi. Na zakończenie tego pięknego dnia odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, po czym po pokropieniu poświęconą wodą z solą (znak sakramentu chrztu św., ale również modlitwy o zachowanie od wszelkiego złego) przyjęliśmy błogosławieństwo
Ks. Jakub Mazur

18 sierpnia 2019

W sobotni wieczór poprzez udział w Eucharystii rozpoczęliśmy modlitwę w intencji wszystkich rodzin naszej parafii. W czasie nabożeństwa wysłuchaliśmy „Hymnu o miłości” świętego Pawła oraz fragmentu ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Słowo Boże ukierunkowało nas na modlitwę dziękczynienia. W czasie adoracji Chrystusa Eucharystycznego dziękowaliśmy za sakramenty, które przyjęliśmy, począwszy od chrztu. Małżonkowie dziękowali za dar sakramentu małżeństwa. Hymn do Ducha Świętego – „O Stworzycielu…” – pozwolił powrócić myślami do uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa. Modlitwę zakończyło odnowienie ślubów małżeńskich
Ks. Jakub Mazur


Nabożeństwo do św. Charbela – sobota