Aktualności

Home / Aktualności

XXVIII Pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę

 

Relacja pielgrzyma-fotoreportera z XXVIII pielgrzymki RODZINY RADIA MARYJA na Jasną Górę w dniu 14 lipca 2019 roku.

 

 

 

 

 

Na wstępie chciałem podziękować przewodniczącej Koła R. Maryja pani Janinie Szczuraszek z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy za zorganizowanie corocznej pielgrzymki. Piszę to w imieniu Akcji Katolickiej z parafii NMP Matki Miłosierdzia z Oleśnicy, którą reprezentowali jej członkowie oraz w imieniu osobistym za umożliwienie mi, pójścia razem z darami podczas mszy świętej na wałach jasnogórskich.

 

Dało to też możliwość zrobienia zdjęć i filmowania całej uroczystości, przeprowadzając różne wywiady tzn. REPORTAŻ PIELGRZYMA z miejsca dla nas Polaków świętego jakim jest JASNA GÓRA, gdzie króluje Najświętsza Maria Panna w wizerunku MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ.

 

Bardzo pozytywną cechą Rodziny Radia Maryją jest jej radość z bycia razem jako WSPÓLNOTA. Nie miałem akredytacji (fotografuję i filmuję już 40 lat), ale otwartość, życzliwość, poczucie humoru obu stron dało bardzo pozytywne rezultaty. Dzisiaj dzielę z WAMI godzinną relacją filmową oraz zdjęciami. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i umysły na pytania Romana z Oleśnicy. Dziękuję służbie medycznej, z której sam skorzystałem.

 

Dla mnie, człowieka Solidarności bardzo ważne były słowa w homilii ks. bp. Ignacego Deca ,,tak tak – nie nie”, odnoszę to do nas aby być konkretnym w życiu, w działaniu, w świadectwie – aby nie być letnim, albo stać w rozkroku.

 

Musimy być oddanymi żołnierzami Maryi, która poprowadzi nas do Chrystusa.

 

Bardzo budująca była duża obecność duszpasterzy-biskupów,kapłanów oraz ogromna reprezentacja rządu na czele z premierem Morawieckim,przedstawicielem Prezydenta, parlamentarzystów, wojewodów i ,,wielka rzeka Kół Radia Maryja” – czuło się JEDNĄ, DOBRZE ROZUMIEJĄCĄ SIĘ RODZINĘ ZATROSKANĄ O NASZĄ OJCZYZNĘ

 

Jasna Góra dla mnie, to jest Kana Galilejska, już z Rodzicami pielgrzymowaliśmy korzystając z PKP, później od 1982 roku po zachęcie ks. Tadeusza Farysia (brata mojego) pielgrzymowałem pieszo z Wrocławia do naszej ukochanej Matuchny. Wraz z Anią, moją małżonką i dziećmi (Ewunią i Jackiem) szliśmy wraz grupą 6 z Ziemi Oleśnickiej – to były piękne lata. Teraz już zdrowie nie pozwala iść pieszo, ale 2-3 razy w roku jesteśmy na Jasnej Górze, czy jako Akcja Katolicka, czy Radio Maryja lub ze znajomymi.

 

Pozdrawiamy jako członkowie Akcji Katolickiej i wierni słuchacze Radia Maryja.

 

ALLELUJA i do przodu i do roboty

KRÓLUJ NAM CHRYSTE

 

treść, foto i filmowanie: Roman Faryś

Zdjęcia do pobrania również TUTAJ (należy kliknąć zielony przycisk Download)
RELACJA WIDEO W PRZYGOTOWANIU

Reportaż z pielgrzymki autokarowej do Međugorje

Film ze spotkania Młodzieży z całego świata, które odbywa się każdego roku w dniach 30 lipca do 8 sierpniafilmowanie: Roman Faryś

Jubileusz ks. Proboszcza Zdzisława Paducha

Reportaż ze spotkania członków POAK z ks. Proboszczem Zdzisławem Paduchem z okazji Jubileuszu 10-lecia posługi kapłańskiej jako dziekan, proboszcz i asystent Akcji Katolickiej
foto i filmowanie: Roman Faryś
Jubileusz X-lecia probostwa ks. Zdzisława Paducha

Festyn Rodzinny

Również 20 czerwca 2019 na Stadionie Miejskim w Oleśnicy odbył się Festyn Rodzinny. Zapraszamy do obejrzenia relacji.


 
 
 
 
 
 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Boże Ciało

20 czerwca 2019 obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zapraszamy do obejrzenia relacji.


 
 
 
 
 
 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Nabożeństwo do św. Charbela pod przewodnictwem ks. Prałata Mariana Biskupa

Relacja z Nabożeństwa do św. Charbela, które zostało odprawione pod przewodnictwem ks. Prałata Mariana Biskupa 18 czerwca 2019


 
 
 
 
 
 

foto: Roman Faryś

Nabożeństwo do św. Charbela pod przewodnictwem ks. Prałata Mariana Biskupa

Msza Św. prymicyjna ks. Michała Miśkiewicza

Relacja z Mszy Św. prymicyjnej ks. Michała Miśkiewicza, która odbyła się 16 czerwca 2019 o godz. 12:00


 
 
 
 
 
 

foto: Roman Faryś

„Z Maryją idziemy po przyszłość”

Przesłanie XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę
 

Dnia 8 czerwca br., tj. w sobotni poranek o godz. 10.30 do Kościoła Św. Zygmunta w Częstochowie dotarła nasza 20 osobowa grupa pielgrzymów z Akcji Katolickiej w Oleśnicy, z prezesem Romanem Farysiem i z asystentem kościelnym archidiecezji wrocławskiej ks. Łukaszem Piłatem na czele. Pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w najstarszej częstochowskiej parafii, Św. Zygmunta, w której 40 lat temu Św. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami laikatu. W przemówieniu wówczas papież powiedział m.in. „Tak jak na początku, sługa Boży Pius XII, tak dziś na ostatnim etapie nawiedzenia Jasnogórskiego Obrazu, ja niegodny jego następca Jan Paweł II, papież, syn narodu polskiego, wszystkim, którzy przyjmują Maryję, z całego serca błogosławię.”

 

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej wraz z zarządem krajowym, z prezes Urszulą Furtak, asystentem krajowym bp . Mirosławem Milewskim, księżmi asystentami oraz prezesami diecezjalnych i parafialnych oddziałów. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Anglii. Eucharystii przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki.

 

Przed udaniem się na Jasną Górę, w Kościele Św. Zygmunta, słowo wygłosili prezes Zarządu KIAK Urszula Furtak, przedstawiciel JE Abpa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, JE Ks. Bp. Mirosław Milewski, Krajowy Asystent AK i zaproszeni goście. Wręczono też dwóm działaczom AK medale „Za dzieło apostolstwa”. Następnie w procesyjnym przejściu, z modlitwą dziękczynno przebłagalną wyruszyliśmy na Jasną Górę. Pielgrzymów z Akcji Katolickiej przywitał przeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Jan Poteralski. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że „jednym z celów Akcji Katolickiej jest pogłębienie życia religijnego, które ma przygotować członków Akcji do odważnego, kompetentnego występowania na areopagach świata, do przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowania zgodnego z nauczaniem Kościoła, stanowiska w sprawach publicznych zwłaszcza tam, gdzie zagrożona jest wiara i moralność chrześcijańska.”

 

Po przywitaniu przez gospodarza, głos zabrała prezes KIAK Urszula Furtak, która powiedziała m.in. „Z procesyjnym przemarszem przez miasto Częstochowę i naszą modlitwą przebłagalną za liczne akty profanacji świętego wizerunku Matki Bożej i symboli naszej wiary w całej Polsce, ale też z dziękczynieniem za o piekę nad nami, Akcją Katolicką i polskim narodem, przybywamy tu, do tronu naszej Matki i Królowej.” Nasze podziękowania oraz wdzięczność skierowała do kapłanów.

 

Akcja Katolicka w Polsce „Jedną minutą dla pokoju” rozpoczęła uroczystą Mszę Świętą na Szczycie Jasnogórskim, włączając się w akcję zapoczątkowaną przez Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej, a kontynuowane przez Papieża Franciszka. W swojej homilii abp Gądecki dużo uwagi poświęcił życiu i działalności Św. Jadwigi Królowej, stawiając za wzór osoby świeckiej, która doskonale angażuje się na rzecz rozwoju Królestwa Bożego na Ziemi. Arcybiskup Gądecki zaznaczył, że „Członkowie Akcji Katolickiej w Polsce mogą dzisiaj dostrzec w Św. Jadwidze Królowej wzór człowieka świeckiego zaangażowanego w sprawy Kościoła i świata.”

 

Podkreślił rolę zaangażowania świeckich w następujący sposób „świeckich nie można uważać jedynie za współpracowników duchowieństwa, ale za osoby rzeczywiście współodpowiedzialne za bycie i działalność Kościoła. Zaznaczył także, że „Dzisiaj Papież mówi o gotowości katolickiego laikatu, na wszystkich szczeblach życia społecznego, kulturalnego i politycznego.” Przewodniczący KEP przypomniał wiernym, że „kluczowym zadaniem AK jest formacja duchowa, moralna oraz także kulturalna. Niezwykle ważnym zadaniem apostolskim członka AK jest świadome uczestnictwo na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.”

 

Przeszczęśliwi wróciliśmy do naszej Oleśnicy, naszych Rodzin.
Króluj nam Chryste!
Maria Halina Myszakowska

 

Reportaż z pielgrzymki dostępny TUTAJ

Reportaż z Ogólnopolskiej Pielgrzymki AK na Jasną górę – 8 czerwca 2019

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Ogólnopolskiej Pielgrzymki AK na Jasną Górę                                 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Zestaw 270 zdjęć z uroczystości do pobrania TUTAJ

Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę odbędzie się 8 czerwca

 

Przybądź nam miłościwa Pani ku pomocy a wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy.

 

W obliczu trwającego skomasowanego ataku na Kościół w Polsce w sposób szczególny zapraszam na tegoroczną  24. Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę, która odbędzie się w dniu 8 czerwca. Przed wizerunkiem Królowej Polski zgromadzimy się z hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość”.  Będziemy przepraszać za dokonane akty profanacji wizerunku Matki Bożej, poniżania Kościoła i znieważenia godności dzieci.  Ufni w nieustanną opiekę Jasnogórskiej Pani i Jej wstawiennictwo przed Bogiem, będziemy prosić o łaskę umocnienia nas i posłanych do nas kapłanów. Prosić o dar, tak potrzebnych nowych powołań apostolskich do służby Bogu i naszej Ojczyźnie poprzez Akcję Katolicką.

 

Trwa w narodzie polskim przebudzenie. Zadajemy sobie jednak pytanie, czy uda się obronić chrześcijańskie wartości w zjednoczeniu wspólnot, w odważnej i bezwarunkowej służbie Bogu. Czy to przebudzenie doprowadzi do przestrzegania i respektowania Jego prawa w każdej przestrzeni życia. Szczególnej troski potrzebuje sakramentalne małżeństwo, model chrześcijańskiej rodziny i troska o moralne wychowanie dzieci. Pielgrzymowanie przed Tron Królowej Polski, nabiera zatem szczególnego znaczenia. Potępiamy każde dokonane zło, ale w obliczu bardzo jednoznacznie ukierunkowanych dziennikarskich poszukiwań i publicznego osądu, tylko wybranej bardzo wąskiej grupy, dociera spostrzeżenie, że pod pozorem troski o dobro najmłodszych, dokonuje się kolejna próba zniszczenia autorytetu kapłana, Kościoła i Polski.

 

Przybywając na Jasną Górę, przywołamy postać i nauczanie czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, który zwracał uwagę na konieczność odbudowy państwa polskiego w oparciu o katolicką wiarę i moralność. Do katolików w Polsce wypowiedział bardzo znamienne słowa: „I dla nas wybiła godzina Akcji Katolickiej (…), by przygotować, ludzi katolickiego jutra w kraju”. W tym celu blisko 90 lat temu powołał Akcję Katolicką. Kiedy zjednoczyła katolików pod jednym bożym sztandarem i urosła w olbrzymią siłę, to w kościół uderzyli komuniści i zakazali wszelkiej działalności. Z trudem odrodzona na wezwanie Św. Jana Pawła II w 1993 r. nadal oczekuje na kolejne pokolenie oddanych ludzi.

 

8 czerwca o godz. 10:30, w Katedrze Częstochowskiej a w przypadku niezakończenia remontu wokół Katedry w pobliskim Kościele Św. Zygmunta, ul. Krakowska 1, rozpoczniemy nasze sobotnie spotkanie. Po słowach powitań, ale też refleksji skierowanej przez naszych pasterzy i gości dokonamy wręczenia medali „Za dzieło apostolstwa”. W procesyjnym przejściu z modlitwą dziękczynno – przebłagalną dotrzemy na Jasną Górę, gdzie o godz. 13:00 sprawowana będzie Eucharystia. Mszy św. na Szczycie przewodniczyć będzie J.E. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystą Mszę Św. zakończymy wspólnym odnowieniem Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Raz jeszcze serdecznie zapraszam z pocztami sztandarowymi, licznymi flagami i emblematami Akcji Katolickiej Waszych diecezji. Ufam, że nie zabraknie również flag biało – czerwonych.

 

Króluj nam Chryste!
Urszula Furtak
prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Reportaż z poświęcenia figury św. Michała Archanioła – 26.05.2019

Zapraszamy do obejrzenia relacji poświęcenia figury św. Michała Archanioła w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy


 
 
 
 
 
 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Poświęcenie figury św. Michała Archanioła

Nabożeństwo Fatimskie – 13 maja 2019

Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego w tym roku Nabożeństwa Fatimskiego w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy


 
 
 
 
 
 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Nabożeństwo Fatimskie – maj 2019