Aktualności

Home / Aktualności

Rozważania Drogi Krzyżowej w Međugorje (Góra Križevac)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z Drogi Krzyżowej w Međugorje (Góra Križevac) pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Herbuta

 

 

Reportaż z obchodów Środy Popielcowej – 6 marca 2019

Środa Popielcowa  (staropolska Wstępna Środa) − w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu.

 

Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada między 5 lutego a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.

 

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

 

Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa.

 

Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi:

 

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

lub

 

Prochem jesteś i w proch się obrócisz

 

 

Jeśli obrzęd ma miejsce w czasie mszy św., następuje po nim modlitwa powszechna i liturgia eucharystyczna.

Foto, filmowanie, treść : Roman Faryś

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi ps. „Zbroja”

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

 

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.

 

Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

 

Na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy w dniu 1 marca 2019 roku o godzinie 17.00 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich udział mieszkańcy, wojsko, policja, poczty sztandarowe: Armii Krajowej, Akcji Katolickiej, samorządowcy, burmistrz miasta Jan Bronś oraz grupa Oleśniccy Patrioci i FC Oleśnica.

 

W tym roku upamiętniano postać majora Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” – prezesa zrzeszenia WiN. W grudniu 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony we wrocławskim więzieniu, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom. 10 sierpnia 1948 r., w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN, skazano go na karę śmierci.

 

Syn majora – Krzysztof Marszałek jest prezesem Akcji Katolickiej w parafii M. Kollbego we Wrocławiu, nie mógł być w tym roku na tej uroczystości ale obiecał, że za rok przyjedzie do Oleśnicy i opowie nam więcej o swoim Niezłomnym Tacie.

 

CHWAŁA BOHATEROM                      CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI                      PAMIĘTAMY OLEŚNICZANIE

 

foto, filmowanie: Roman Faryś
Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z tej patriotycznej uroczystości

Zakończenie ferii zimowych dla dzieci

Reportaż z zakończenia ferii zimowych dla dzieci w parafii N.M.P. Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

 

 

Foto i filmowanie Roman Faryś

Opis z przebiegu ferii oraz zdjęcia z całego tygodnia znajdują się na stronie parafialnej.

 

Zakończenie ferii zimowych dla dzieci 2019

Uroczystości pogrzebowe śp. Edwarda Niczypora

Dnia 30.01.2019 nestor oleśnickiej fotografii spoczął na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego.

 

We mszy w bazylice św. Jana. św. uczestniczyła liczna rodzina Edwarda, wielu kapłanów, uczestniczyli w niej licznie nie tylko mieszkańcy Oleśnicy, uczniowie Edwarda Niczypora, miłośnicy fotografii, ale także członkowie dwóch rodzin zakonnych – salezjanie i jezuici. Do tych zgromadzeń należą dwaj synowie zmarłego Andrzej i Jan.

 

Co charakterystyczne, wyjątkowo liczna była obecność na cmentarzu oleśnickich fotografów, z aparatami fotograficznymi na szyi. Także oni pożegnali swojego mistrza, uwieczniając ostatnie chwile jego ziemskiej wędrówki.

 

Pokój Jego duszy               Spoczywaj w BOGU               Do zobaczenia w niebie.

 

 

Msza św. w intencji ś.p Edwarda Niczypora zostanie odprawiona w dniu 20 lutego o godzinie 18.00 w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy zapraszają koledzy fotografowie.
foto Roman Faryś i Piotr Małas
filmowanie Roman FaryśSpotkanie opłatkowe DIAK

W sobotę 26 stycznia 2019r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.

Na zaproszenie Zarządu DIAK, mimo złej pogody i nie domagań zdrowotnych, odpowiedziało wielu członków POAK. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Marcina. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Piłat Asystent Kościelny DIAK. W homilii, ks. Łukasz podkreślił znaczenie relacji międzyosobowej zaistniałej w trakcie wielorakich spotkań. Źródłem owocnych relacji jest Bóg. Z nawiązania osobistej relacji
z Bogiem, wypływają pozytywne relacje z drugim człowiekiem w Rodzinie, w społeczeństwie, w świecie. Czerpiąc z Bożego źródła, należy nawiązywać dobre relacje w trakcie każdego spotkania. Spotkanie opłatkowe zainicjowane przez DIAK, rozpoczęte Eucharystią, wynika z potrzeby serca ludzi Kościoła jakimi są członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej zatroskani o pomnażanie dobra, stwierdził ks. Łukasz.

 

Po Mszy św. uczestnicy udali się, do sali nr 5 pod „4”. Spotkanie opłatkowe rozpoczęto odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” przy akompaniamencie gitary i  harmoniki ustnej. Następnie ks. Łukasz Piłat odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza i pobłogosławił opłatki, materialne symbole dobrych relacji, którymi uczestnicy podzielili się, składając między sobą, noworoczne życzenia. W trakcie spotkania przy stole, w miłej i serdecznej atmosferze, uczestnicy dzielili się uwagami dotyczącymi planowanej działalności Akcji Katolickiej, zapisanej w projekcie Kalendarium DIAK na 2019r. Przy noworocznym, już nie wigilijnym stole, nie zabrakło smacznych ciast domowego wypieku, słodyczy, dobrej kawy i herbaty. Pokrzepieni „na ciele” uczestnicy z radością odśpiewali wiele tradycyjnych kolęd, a także nowych pastorałek, zaproponowanych przez przygrywającego na gitarze, Staszka Stembalskiego, którego wspierał dźwiękiem organek, grajek – amator, Prezes – senior DIAK.
Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem kolędy „Oj maluśki, maluśki…” ze zwrotką wg Jana Pawła II:

 

A jak się to śpiwanie, śpiwanie,
już sprzykrzyło komu,
To niech wstaje, weźmie kapotę
i wraca do domu.

 

Eugeniusz Kaźmierczak
Więcej relacji ze spotkania
vide DODATEK DOLNOŚLĄSKI Gazeta Polska codziennie z 28/01/2019
foto i filmowanie Roman Faryś

Wnuki to radość dla dziadków

W dniu 24 stycznia 2019 roku w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy miało miejsce radosne wydarzenie.

Pani dyrektor Elżbieta Kokot, panie wychowawczynie oraz dzieci zaprosiły Babunie i Dziadziusiów na spotkanie aby wysłuchać wierszyków, piosenek z okazji Dnia Babci i Dziadka. Atmosfera bardzo radosna, łzy w oczach i duma ze swoich wnucząt, że tyle już potrafią. Proszę zobaczyć oglądając zdjęcia i film.

 

Foto i treść: szczęśliwy dziadziuś Romek F.

Orszak Trzech Króli [foto, video]

Zapraszamo do obejrzenia relacji video i galerii zdjęć z Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami naszego miasta 6 stycznia 2019r.

 
Zdjęcia i filmowanie: Roman Faryś

8 grudnia 2018 – Akademia oleśnickich krwiodawców

Oleśnicki Polski Czerwony Krzyż zorganizował galę dla oleśnickich krwiodawców.

 
W trakcie wydarzenia uhonorowano osoby, które dzielą się swoją krwią z potrzebującymi.

 

W dniu 8 grudnia w Mega pizzy w Oleśnicy odbyła się akademia honorowych dawców krwi z powiatu oleśnickiego, zorganizowana przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Oleśnicy. W wydarzeniu wzięli udział krwiodawcy, ich bliscy, przedstawiciele różnych organizacji, władz samorządowych, ks. Proboszcz parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty inni zaproszeni goście.

 

Spotkanie było okazją do nagrodzenia kilkudziesięciu wyróżniających się krwiodawców. Resortowe odznaki „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” odebrali Roman Faryś, Grzegorz Michalec, Mirosław Kalbarczyk i Andrzej Proniewicz. Z kolei odznaką dyrektora RCKiK uhonorowano Barbarę Krzemińśką. Oznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi PCK” pierwszego stopnia otrzymał Tadeusz Jasień, drugiego – Marlena Waga i Michał Kowalczyk, a medal 60-lecia PCK dostał Jerzy Szula.

 

Podkreślano zasługi uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy, którzy zajęli drugie miejsce w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”. Nagrody odebrała młodzież i dyrektor Jacek Stala oraz Stanisław Różycki – nauczyciel, od lat związany z krwiodawstwem. Program artystyczny zapewnili Oleśniczanie Młodzi Duchem. PCK zapewniło też poczęstunek dla krwiodawców

 

Filmowanie, foto Roman Faryś

(wykorzystano treść z portalu mojaolesnica.pl)

Wesołych Świąt!

Świąteczne życzenia od POAK

 

Wigilia i Dzień Bożego Narodzenia
mają swoją tajemnicę, urok i radość.
Niech Boże Dzieciątko zrodzone dzięki
Fiat Maryi,
przyniesie Wam w ten błogosławiony czas, szczęście, zdrowie,
pokój i wzbudzi w każdym sercu uczucia wzajemnego przebaczenia
w prawdzie i miłości oraz braterskiej solidarności.

Najserdeczniejsze życzenia błogosławionych Świąt

i wiele dobrych dni w Nowym Roku 2019!


Drogim, członkom i sympatykom POAK ,parafianom z wszystkich trzech parafii oleśnickich, Dobrodziejom i tym osobom co oglądają naszą stronę internetową i wspomagają nas w codziennej modlitwie.
wraz z darem modlitwy, łamiąc się wigilijnym opłatkiem
składa

Zarząd Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

Wigilia dla osób samotnych i bezdomnych

21 grudnia 2018 w oleśnickim zamku miała miejsce wieczerza wigilijna, w której wzięło udział ponad 100 osób.

 

W tym roku organizatorzy trzech parafii zdecydowani że Wieczerza wigilijna dla najuboższych mieszkańców Oleśnicy odbędzie się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w oleśnickim zamku. Na ręce pana dyrektora Przemysława Wróbla dziękujemy za gratisowe udostepnienie sali. Koordynatorem była Pani Bożena Stachurska z parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty w Oleśnicy. Nadmieniamy, że jest to wspólna inicjatywa Akcji Katolickiej, parafialnych zespołów Caritas, Mamre, PCK, MOPS-u oraz stowarzyszenia SIM.

 

Potrawy wigilijne przygotowały i z gracją podawały panie z Centrum Usług Społecznych, która podlega MOPS a dyrektorem jest Pani Danuta Szczepanik. Natomiast organizacje kościelne upiekły świąteczne ciasta. Przygotowaniem i wydawaniem paczek jak w zeszłym roku zajęła się wspólnota Przymierza Rodzin Mamre oraz młodzież ze szkoły podstawowej nr 3 pod kierownictwem Moniki Bartnik oraz Renaty Cugowskiej i Iwony Balik.

 

Kolędy śpiewał parafialny chór Iunctus z parafii NMP Matki Miłosierdzia. Po odczytaniu Ewangelii przez ks. Mieczysława Janczyszyna Proboszcza z Bazyliki i zabraniu głosu przez pana Burmistrza Jana Bronsia, wszyscy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Wieczerzy uczestniczył też ks. Jan Kudlik proboszcz parafii NMP Fatimskiej, która w przyszłym roku będzie koordynować organizację wigilii. Po spożyciu wigilijnych potraw, wytworzyła się bardzo ciepła i miła atmosfera rodzinna. Wspólne śpiewanie kolęd które intonował Aleksander Chrzanowski, zwierzenia się uczestników i podziękowania organizatorem nie miały końca. Na zakończenie we wspólnej modlitwie, którą prowadził Roman, podziękowaliśmy Panu Bogu, że jesteśmy razem, modliliśmy się też za chorych i zmarłych Dobrodziejów, wychodząc z zamku każdy uczestnik otrzymał obfitą paczkę żywnościową. Młodzi wolontariusze pomogli ciężkie paczki zanieść do domu, a tych co daleko mieszkają odwóz swoim samochodem Wojciech Bartnik oraz Maciej Sycianko. Bóg zapłaći wszystkim ,którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej wieczerzy, a nade wszystko tym którzy przyszli aby wspólnie się radować i chwalić Boga, że dał nam w małym dzieciątku SAMEGO SIEBIE…Bóg się rodzi, moc truchleje……

 

Roman Faryś
Filmowanie i foto Roman Faryś
KRÓLUJ NAM CHRYSTE


Rekolekcje adwentowe 2018

Od 8 do 11 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe połączone z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z groty Objawień na Górze Gargano.

 

 

Nauki rekolekcyjne głosił o. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (Michalici). Parafianie usłyszeli między innymi o świecie aniołów, o roli archanioła Michała – którego imię w języku hebrajskim oznacza „Któż jak Bóg?” i który przypomina, że – jak pisze św. Paweł Apostoł – „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8,31b). Usłyszeli również świadectwa o ludziach, którzy doświadczyli w swoim życiu mocy wstawiennictwa Księcia Aniołów. Figura archanioła (kopia tej z Gargano) stanęła tuż obok ołtarza. Po każdej z Mszy św. parafianie podchodzili do niej, by złożyć (niektórzy na piśmie) prośby i podziękowania. Można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła i kupić poświęcone mu publikacje. W programie rekolekcji znalazł się między innymi akatyst – nabożeństwo ku czci NMP Panny, Wieczór ze św. Michałem Archaniołem, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła oraz Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.

Można powiedzieć, że dwie najważniejsze po Bogu w niebie osoby – Maryja i Michał Archanioł – zaproszone zostały do szczególnej opieki nad rekolekcjami oraz nad całą parafią , zauważając że rekolekcje rozpoczęły się w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Wieczorny Apel Jasnogórski ponownie zgromadził wiernych wokół NMP Matki Miłosierdzia i Michała Archanioła. Innymi okazjami były Msze św. z udziałem dzieci, młodzieży, homilie przeznaczone dla małżeństw i rodziców. Ale tak naprawdę „przygoda” ze św. Michałem rozpoczęła się w naszej parafii już pięć lat temu. Od tego czasu po każdej Mszy św. w tygodniu modlimy się wzywając orędownictwa tego, który jednoznacznie opowiedział się po stronie Boga przeciwko szatanowi – Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce. a przeciw zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną Nawiedzenie parafii przez kopię cudownej figury wzmocni kult archanioła i wspomoże na drodze powołania chrześcijańskiego. On bowiem, podobnie jak Maryja, wskazuje na Boga

filmowanie,foto Roman Faryś

Treść Dariusz Stępień

 

Rekolekcje adwentowe Dzień 2 Apel