Aktualności

Home / Aktualności

Orszak Trzech Króli [foto, video]

Zapraszamo do obejrzenia relacji video i galerii zdjęć z Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami naszego miasta 6 stycznia 2019r.

 
Zdjęcia i filmowanie: Roman Faryś

8 grudnia 2018 – Akademia oleśnickich krwiodawców

Oleśnicki Polski Czerwony Krzyż zorganizował galę dla oleśnickich krwiodawców.

 
W trakcie wydarzenia uhonorowano osoby, które dzielą się swoją krwią z potrzebującymi.

 

W dniu 8 grudnia w Mega pizzy w Oleśnicy odbyła się akademia honorowych dawców krwi z powiatu oleśnickiego, zorganizowana przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Oleśnicy. W wydarzeniu wzięli udział krwiodawcy, ich bliscy, przedstawiciele różnych organizacji, władz samorządowych, ks. Proboszcz parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty inni zaproszeni goście.

 

Spotkanie było okazją do nagrodzenia kilkudziesięciu wyróżniających się krwiodawców. Resortowe odznaki „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” odebrali Roman Faryś, Grzegorz Michalec, Mirosław Kalbarczyk i Andrzej Proniewicz. Z kolei odznaką dyrektora RCKiK uhonorowano Barbarę Krzemińśką. Oznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi PCK” pierwszego stopnia otrzymał Tadeusz Jasień, drugiego – Marlena Waga i Michał Kowalczyk, a medal 60-lecia PCK dostał Jerzy Szula.

 

Podkreślano zasługi uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy, którzy zajęli drugie miejsce w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”. Nagrody odebrała młodzież i dyrektor Jacek Stala oraz Stanisław Różycki – nauczyciel, od lat związany z krwiodawstwem. Program artystyczny zapewnili Oleśniczanie Młodzi Duchem. PCK zapewniło też poczęstunek dla krwiodawców

 

Filmowanie, foto Roman Faryś

(wykorzystano treść z portalu mojaolesnica.pl)

Wesołych Świąt!

Świąteczne życzenia od POAK

 

Wigilia i Dzień Bożego Narodzenia
mają swoją tajemnicę, urok i radość.
Niech Boże Dzieciątko zrodzone dzięki
Fiat Maryi,
przyniesie Wam w ten błogosławiony czas, szczęście, zdrowie,
pokój i wzbudzi w każdym sercu uczucia wzajemnego przebaczenia
w prawdzie i miłości oraz braterskiej solidarności.

Najserdeczniejsze życzenia błogosławionych Świąt

i wiele dobrych dni w Nowym Roku 2019!


Drogim, członkom i sympatykom POAK ,parafianom z wszystkich trzech parafii oleśnickich, Dobrodziejom i tym osobom co oglądają naszą stronę internetową i wspomagają nas w codziennej modlitwie.
wraz z darem modlitwy, łamiąc się wigilijnym opłatkiem
składa

Zarząd Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

Wigilia dla osób samotnych i bezdomnych

21 grudnia 2018 w oleśnickim zamku miała miejsce wieczerza wigilijna, w której wzięło udział ponad 100 osób.

 

W tym roku organizatorzy trzech parafii zdecydowani że Wieczerza wigilijna dla najuboższych mieszkańców Oleśnicy odbędzie się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w oleśnickim zamku. Na ręce pana dyrektora Przemysława Wróbla dziękujemy za gratisowe udostepnienie sali. Koordynatorem była Pani Bożena Stachurska z parafii św. Jana Apostoła Ewangelisty w Oleśnicy. Nadmieniamy, że jest to wspólna inicjatywa Akcji Katolickiej, parafialnych zespołów Caritas, Mamre, PCK, MOPS-u oraz stowarzyszenia SIM.

 

Potrawy wigilijne przygotowały i z gracją podawały panie z Centrum Usług Społecznych, która podlega MOPS a dyrektorem jest Pani Danuta Szczepanik. Natomiast organizacje kościelne upiekły świąteczne ciasta. Przygotowaniem i wydawaniem paczek jak w zeszłym roku zajęła się wspólnota Przymierza Rodzin Mamre oraz młodzież ze szkoły podstawowej nr 3 pod kierownictwem Moniki Bartnik oraz Renaty Cugowskiej i Iwony Balik.

 

Kolędy śpiewał parafialny chór Iunctus z parafii NMP Matki Miłosierdzia. Po odczytaniu Ewangelii przez ks. Mieczysława Janczyszyna Proboszcza z Bazyliki i zabraniu głosu przez pana Burmistrza Jana Bronsia, wszyscy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Wieczerzy uczestniczył też ks. Jan Kudlik proboszcz parafii NMP Fatimskiej, która w przyszłym roku będzie koordynować organizację wigilii. Po spożyciu wigilijnych potraw, wytworzyła się bardzo ciepła i miła atmosfera rodzinna. Wspólne śpiewanie kolęd które intonował Aleksander Chrzanowski, zwierzenia się uczestników i podziękowania organizatorem nie miały końca. Na zakończenie we wspólnej modlitwie, którą prowadził Roman, podziękowaliśmy Panu Bogu, że jesteśmy razem, modliliśmy się też za chorych i zmarłych Dobrodziejów, wychodząc z zamku każdy uczestnik otrzymał obfitą paczkę żywnościową. Młodzi wolontariusze pomogli ciężkie paczki zanieść do domu, a tych co daleko mieszkają odwóz swoim samochodem Wojciech Bartnik oraz Maciej Sycianko. Bóg zapłaći wszystkim ,którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej wieczerzy, a nade wszystko tym którzy przyszli aby wspólnie się radować i chwalić Boga, że dał nam w małym dzieciątku SAMEGO SIEBIE…Bóg się rodzi, moc truchleje……

 

Roman Faryś
Filmowanie i foto Roman Faryś
KRÓLUJ NAM CHRYSTE


Rekolekcje adwentowe 2018

Od 8 do 11 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe połączone z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z groty Objawień na Górze Gargano.

 

 

Nauki rekolekcyjne głosił o. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (Michalici). Parafianie usłyszeli między innymi o świecie aniołów, o roli archanioła Michała – którego imię w języku hebrajskim oznacza „Któż jak Bóg?” i który przypomina, że – jak pisze św. Paweł Apostoł – „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8,31b). Usłyszeli również świadectwa o ludziach, którzy doświadczyli w swoim życiu mocy wstawiennictwa Księcia Aniołów. Figura archanioła (kopia tej z Gargano) stanęła tuż obok ołtarza. Po każdej z Mszy św. parafianie podchodzili do niej, by złożyć (niektórzy na piśmie) prośby i podziękowania. Można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła i kupić poświęcone mu publikacje. W programie rekolekcji znalazł się między innymi akatyst – nabożeństwo ku czci NMP Panny, Wieczór ze św. Michałem Archaniołem, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła oraz Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.

Można powiedzieć, że dwie najważniejsze po Bogu w niebie osoby – Maryja i Michał Archanioł – zaproszone zostały do szczególnej opieki nad rekolekcjami oraz nad całą parafią , zauważając że rekolekcje rozpoczęły się w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Wieczorny Apel Jasnogórski ponownie zgromadził wiernych wokół NMP Matki Miłosierdzia i Michała Archanioła. Innymi okazjami były Msze św. z udziałem dzieci, młodzieży, homilie przeznaczone dla małżeństw i rodziców. Ale tak naprawdę „przygoda” ze św. Michałem rozpoczęła się w naszej parafii już pięć lat temu. Od tego czasu po każdej Mszy św. w tygodniu modlimy się wzywając orędownictwa tego, który jednoznacznie opowiedział się po stronie Boga przeciwko szatanowi – Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce. a przeciw zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną Nawiedzenie parafii przez kopię cudownej figury wzmocni kult archanioła i wspomoże na drodze powołania chrześcijańskiego. On bowiem, podobnie jak Maryja, wskazuje na Boga

filmowanie,foto Roman Faryś

Treść Dariusz Stępień

 

Rekolekcje adwentowe Dzień 2 Apel

Odwiedziny Świętego Mikołaja w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy

6 grudnia 2018 roku miały miejsce odwiedziny Świętego Mikołaja w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy

 

 

W przedszkolu, które od wielu lat angażuje się charytatywnie poprzez występy dzieci w festynach przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy organizowanych przez Akcję Katolicką

 

Dyrektor Przedszkola nr 3 Pani Elżbieta Kokot wraz z wychowawczyniami w sześciu grupach przygotowały piękny dzień pełen radości, uśmiechu, udekorowały sale obrazkami zrobionymi przez dzieci, przygotowały paczki, oraz piosenki na powitanie Świętego Mikołaja. Po wysłuchaniu pięknych piosenek wykonanych przez dzieci, Święty Mikołaj przypomniał dzieciom trzy słowa: proszę, dziękuję, przepraszam i kiedy je się mówi oraz w jakich okolicznościach. Dzieci obiecały, że będą często mówiły te słowa w ciągu roku .

 

 

Następnie Święty Mikołaj uczył dzieci piosenki ,,Gdy Pan Jezus był malutki” …oraz uczył dzieci pokazywania…,,tak heblował, tak piłował i wełenkę zwijał, nosił wodę, rąbał drzewo i gwoździe przybijał.. uśmiechu i radości było bardzo dużo. Święty Mikołaj gratulował rodzicom tak WSPANIAŁYCH I DOBRYCH DZIECI…powiedziały Mikołajowi, że bardzo KOCHAJĄ Pana Jezusa, mamusię ,tatusia ,swoje rodzeństwo, dziadków, Panie z Przedszkola, koleżanki, kolegów i wszystkich ludzi.

 

 

Na koniec każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie z Mikołajem oraz dostało paczkę ze słodyczami. Dzieci zaprosiły Świętego Mikołaja na drugi rok, obiecał że przyjedzie jak będą grzeczne, nade wszystko jak będą się modlić do Pana Jezusa rano, wieczorem ,,Aniele Boże Stróżu mój Ty zawsze przy mnie stój…” oraz podczas niedzielnej mszy świętej i że będą chodzić na roraty z lampionami

 

 

.….jakiś ten.. Święty Mikołaj.. podobny ..do…???

 

 

foto: Joanna Głowacka tekst: Roman Faryś Filmowanie : Marlena Danielak

06.12.2018 Odwiedziny Świętego Mikołaja w Przedszkolu nr 3 w Oleśnicy

III Gala Oleśnickiego Wolontariatu

5 grudnia 2018 roku w sali widowiskowej BiFK zakończyła się gala „Laury Oleśnickiego Wolontariatu”.                                             

To  III edycja tej imprezy, podczas której wyróżniono podzielone na kilka kategorii osoby i instytucje, czynnie wspierające najbardziej potrzebujących.

Wśród zaproszonych gości były władze miasta, przedstawiciele instytucji kultury i placówek oświatowych.

 

Laureaci:

wolontariusz: Agnieszka Wójcik (Oleśnickie Bidy)

 

młody wolontariusz: Karolina Tomaszewska (Oleśnickie Bidy)

 

wolontariusz senior: Helena Zielińska(Akcja Katolicka), Janusz Szumski

 

organizacja: Służby Ratownicze

 

wydarzenie: V Turniej Futsalowy im. Sebastiana Musiałka (organizator: Stowarzyszenie im. Sebastiana Musiałka Futbalo)

 

laur honorowy: Anna i Roman Farysiowie (Akcja Katolicka)

 

laur biznesu: Jadwiga i Piotr Zarzyccy (Intermarche), Joanna i Emeric Cournuaud De Cournuaud (E. Leclerc)

 

 

foto: Renata Zielińska, Roman Faryś
filmowanie : Roman Faryś


Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Artykuł księdza Jakuba Mazura z okazji tegorocznych obchodów uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata                             

 

 

Rok liturgiczny, w którym przeżywamy najważniejsze tajemnice naszej wiary, rozpoczyna się zawsze w I niedzielę adwentu, a kończy uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość ta przypomina o powszechnym królowaniu i władzy Boga w całym stworzonym świecie. Jest to również dzień, w którym niektóre wspólnoty obchodzą swoje patronalne święto. W naszej parafii tymi wspólnotami są Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Akcja Katolicka. W czasie głównej Mszy św. 25 listopada modliliśmy się wraz z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej im. ks. infułata Franciszka Sudoła. Eucharystia zawsze ma wymiar dziękczynienia, stąd i intencja Mszy św., którą było dziękczynienie za dotychczasową posługę wszystkich zaangażowanych w to wielkie dzieło. Polecaliśmy Bogu, także i dobroczyńców POAK, dzięki którym tak wiele dobra udało się do tej pory zrealizować.

 

Myślą przewodnią homilii było zaangażowanie świeckich w ewangelizację oraz odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła. Jednym z błogosławionych, który w trudnych czasach prześladowania Kościoła katolickiego w Meksyku, dał świadectwo wiary aż do przelania krwi, jest bł. Jose Sanchez del Rio. Należał do grupy świeckich, która wystąpiła przeciwko ograniczeniu wolności wiary i swobodnego szerzenia Ewangelii w Meksyku. Wobec alternatywy wyparcia się wiary za cenę wolności lub poniesienia męczeńskiej śmierci, wybrał to drugie. Ostatnimi słowami tego 14 – letniego świadka Ewangelii, był okrzyk: Niech żyje Chrystus Król. Wobec jego męczeńskiej śmierci oraz tylu innych tysięcy świadectw wierności aż do końca, postawiliśmy sobie pytanie: A co ja mogę ofiarować w służbie Bogu i Kościołowi. W naszych warunkach nie jest to męczeństwo, lecz świadectwo i zaangażowanie. Członkowie Akcji Katolickiej są czytelnym dowodem na to, że są jeszcze chrześcijanie, którzy prócz modlitwy i uczestnictwa we Mszy św., potrafią poświęcić swój cenny czas oraz siły na działanie ewangelizacyjne. Są to wierni, dla których wspólnota Kościoła jest prawdziwą rodziną i dlatego każdy z nich stara się wnieść jakiś wkład w trosce o rozwój i dobre funkcjonowanie tej Bożej rodziny. Dziękowaliśmy szczególnie Ks. Proboszczowi, asystentowi wspólnoty, za stałą obecność, wsparcie, liczne inspiracje i wspólną pracę w naszym lokalnym oddziale Akcji Katolickiej. Wyraziliśmy wdzięczność prezesowi POAK p. Romanowi Farysiowi za ofiarną i wieloletnią służbę oraz budujący przykład miłości do Kościoła. Po Komunii św. odnowiliśmy akt zawierzenia ojczyzny Jezusowi Chrystusowi. Ta ostatnia niedziela stała się okazją do rachunku sumienia i pytania: Jak ja mogę służyć w Kościele na większą chwałę Boga i zbawienie dusz? Stąd płynęła ku Bogu modlitwa o nowe powołania do tej pięknej wspólnoty.

 

Członkowie Akcji Katolickiej Anna i Roman Farysiowie uczestniczyli w Mszy św. w Katedrze w Kołobrzegu pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka z udziałem pocztu sztandarowego AK oraz KSM. Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówili na brzegiem morza łącząc się o godzinie 15.00 z Wrocławiem i innymi miastami w Polsce. Króluj Nam Chryste!

 

Ksiądz Jakub Mazur
Zdjęcia: Roman Faryś, Artur Sprawka

 

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Chrystus Królem!

25 listopada 2018 roku przypada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – głównego patrona Akcji Katolickiej

 

 

 

Poniższe artykuły pochodzą z nr 47/2018 tygodnika „Niedziela Wrocławska”

CHRYSTUS KRÓL – KTO WIE, GDZIE ON JEST?

Marzy mi się, gdy patrzę na ten pomnik, aby ludzie tam przychodzili. Aby się w tego zapraszającego Chrystusa chcieli wpatrywać…” – mówił przed laty kard. Henryk Gulbinowicz, gdy po obchodach tysiąclecia ustanowienia diecezji w 2000 r. pozostawiono pamiątkę: figurę Chrystusa Króla Wszechświata, pomnik przed budynkiem seminarium duchownego.

 

Czy się w Niego wpatrują? Zrobiłam ankietę. Napisałam do znajomych, spytałam przechodzących ulicą Katedralną turystów i pozaOstrowem Tumskim przechodzących mieszańców:
Gdzie jest pomnik – figura Chrystusa Króla. I nikt nie wiedział…

 

Kiedy w 1925 r. papież Pius XI ustanowił uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, szukał ratunku dla ludzkości. Chciał wprowadzić Chrystusa zmartwychwstałego, zwycięzcę grzechu i śmierci, we wszystkie dziedziny życia. Dziś uroczystość Chrystusa Króla jest także świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Dlaczego? Ten wybór ma swoje uzasadnienie. Ci wszyscy, którzy należą do tych organizacji, starają się „zrobić miejsce dla Jego królestwa w swoich sercach oraz szerzyć je wśród ludzi”. Nad stolicą Brazylii, Rio de Janeiro, na szczycie góry Corcovado wznosi się monumentalny pomnik Chrystusa, wysoki na 32 metry. Chrystus, zwrócony w stronę miasta i oceanu, wyciąga ręce na znak, że woła wszystkich do siebie. Do portu San Fruttuoso, położonego niedaleko Genui we Włoszech, pielgrzymują żeglarze i rybacy z całego świata. To tu opuszczono do wód zatoki posąg Chrystusa. Cokół pomnika mieści się w 20-metrowej głębinie morza. Na cokole stoi Chrystus z podniesionymi ku górze oczami i rękami wyciągniętymi ku niebu.

 

Dolny Śląsk też pokazuje światu Chrystusa, Wodza i Króla. Aż trzy jednakowe figury o wysokości 310 cm odlano w brązie, jedną, rzeźbę o wysokości 320 cm, wykonano w piaskowcu. Wszystkie postawiono w 2000 r. Kolumna Chrystusa Króla Wszechświata znajduje się na placu Katedralnym we Wrocławiu – autorem projektu był zmarły niedawno ks. Czesław Mazur. Taka sama rzeźba Chrystusa stoi nad wejściem do kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy i w Częstochowie, jako dar biskupstwa wrocławskiego, stoi na cokole przy wieczerniku Klasztoru Jasnogórskiego. W Żaganiu jest pomnik wykuty w piaskowcu. Postać Chrystusa we wszystkich czterech przypadkach wykonał dolnośląski artysta rzeźbiarz prof. Janusz Kucharski, pierwowzorem jest XIX-wieczna drewniana polichromowana rzeźba z kościoła pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Tiara z trzema koronami na głowie Chrystusa oznacza potrójną władzę.

 

„Marzy mi się, gdy patrzę na ten pomnik, aby ludzie tam przychodzili. Aby się w tego zapraszającego Chrystusa chcieli wpatrywać…”. Może warto, w dzisiejszą niedzielę Chrystusa Króla, przyjść i się w Niego wpatrzeć…?

 

Agnieszka Bugała

 

 

AKCJA KATOLICKA SZKOŁĄ WIARY, ŚWIĘTOŚCI I APOSTOLSTWA

 

To ostatnia niedziela roku liturgicznego. W dodatku poświęcona Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata, którego Akcja Katolicka uznała za głównego Patrona. Archidiecezja wrocławska liczy ok. 60 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. W 2018 r. głównym zadaniem jest odkrywanie osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Członkowie wspólnoty pogłębiają rozumienie sakramentu bierzmowania, przez który zostali uzdolnieni do podjęcia misji. Misji, która głęboko i mocno wpisana jest w istotę działalności Akcji.

 

Aby mówić o Akcji Katolickiej należy cofnąć się do 1925 r., kiedy to encykliką „Quas Primas” papież Pius XI ustanowił święto Chrystusa Króla. Tym samym Ojciec Święty przypomniał o miejscu należnym Panu Jezusowi w życiu każdego człowieka. Trzy lata później Pius XI powołał do istnienia Akcję Katolicką. W Polsce jej historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. Niestety, II wojna światowa, a potem wejście Polski w orbitę wpływów komunistycznych uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie Akcji Katolickiej.
Całe szczęście Bóg dał nam wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1993 r. zachęcił biskupów polskich do reaktywowania Akcji Katolickiej w kraju. „Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna” – powiedział Ojciec Święty podczas wizyty biskupów polskich „ad limina”. Pierwsze struktury nowego stowarzyszenia zaczęły powstawać w rok po historycznym spotkaniu polskich biskupów z Janem Pawłem II. Od 1996 r. w całej Polsce, z różną intensywnością, zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej.

 

Archidiecezja wrocławska jako pierwsza

Co ciekawe, ówczesny metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, decyzję o powołaniu Akcji Katolickiej w archidiecezji wrocławskiej podjął na długo wcześniej, przed decyzją Episkopatu o reaktywowaniu jej w całej Polsce. „Podejmując wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II – czytamy w Statucie Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej – jak też nawiązując do międzywojennej tradycji w Polsce oraz odpowiadając na oczekiwania wiernych, na mocy przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK, Kan. 298-329), zaleceń zawartych w Dekrecie Soboru Watykańskiego II o pasterskich zadaniach biskupów DB nr 17 oraz adhortacji apostolskiej Jana Pawła II «Christifideles laici» z dnia 30 grudnia 1988 r., kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski, dekretem z dnia 26 listopada 1995 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, erygował Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej i polecił ją opiece Świętym Patronom Dolnego Śląska”.

 

Na czym polega misja AK

Jan Paweł II ciągle podkreślał, że celem Akcji Katolickiej jest odnowienie siebie, swojego środowiska oraz świata w oparciu o miłość Chrystusa i moralność. Prosił, by wspólnoty działające przy parafii, a więc i Akcja Katolicka, były miejscem pedagogiki miłości i pokoju. „Ta wasza kościelna służba niech nie sprowadza się nigdy do czystego aktywizmu, ale niech będzie konkretnym znakiem tego współczucia, z jakim Pan pochyla się nad cierpieniami ubogich i żąda od każdego otwarcia serca na dramaty tych, którzy przeżywają trudności” – nauczał św. Jan Paweł II. Zgodnie z tym założeniem parafialne oddziały Akcji Katolickiej pomagają tym, którzy doświadczają biedy, głodu i ubóstwa. Ponadto dbają o katolickie wychowanie dzieci, poprzez rozmowy, wspólne modlitwy w rodzinie, czytanie Pisma Świętego, propagowanie idei trzeźwości, walkę z nikotynizmem i narkomanią. Najważniejszy jest rozwój duchowy i głębsze poznanie prawd wiary i życia nimi.

 

20 lat w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

W bogatą historię parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej wpisuje się coroczny liczny udział członków wspólnoty w dniach skupienia organizowanych w różnych parafiach na terenie archidiecezji wrocławskiej.– Uczestnictwo w dniach skupienia jest niezastąpionym środkiem formacji wspólnotowej, ubogacającym też formację chrześcijańską indywidualną każdego z członków Akcji Katolickiej – mówi Eugeniusz Kaźmierczak, prezes Akcji Katolickiej w parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu.– Po Mszy św. odbywają się spotkania integracyjne i dyskusyjne o charakterze formacji doktrynalnej, wzbogacające pogłębienie wiary i nadziei wobec różnych życiowych problemów – dodaje.Tegoroczny dzień skupienia połączony został z jubileuszem 20-lecia istnienia Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. ks.inf. Franciszka Sudoła, działającego przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. – Od 20 lat w tej parafii spotkania formacyjno-modlitewne prowadzi wspólnota, która nie szczędzi czasu dla Bogai ludzi. To wyróżnia nasz oddział Akcji Katolickiej. Wszystko dzięki ludziom głębokiej modlitwy i bezinteresownej posługi Kościołowi wśród ludzi – mówi ks. Zdzisław Paduch, proboszcz i asystent kościelny AK przy parafii w Oleśnicy. Nie sposób opisać wkładu pracy, jaki przez 20 lat Akcja Katolicka włożyła w pracę w organizowanie życia parafii. Stowarzyszenie pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej m.in. poprzez: dopłaty do wypoczynku dla dziecii młodzieży, pomoc finansową i organizacyjną w przygotowaniu wigilii dla samotnych i bezdomnych, udzielanie wsparcia dla niepełnosprawnych, wielokrotne wspieranie pracy kapłanów na misjach w Argentynie i na Syberii.– 20 lat działalności minęło jak jeden dzień. Trzeba patrzeć w przyszłość, tym bardziej, że większość z nas to już zaawansowani wiekiem. Prosimy dobrego Boga, aby Duch Święty dał moc i światło naszym dużo młodszym parafianom, aby chcieli udzielać się w naszej wspólnocie. Akcja Katolicka to modlitwa i formacja, a zarazem „akcja”, pomoc słabszym, najmłodszym, najbiedniejszym – to musi współgrać. W ciągu 20 lat dużo udało nam się osiągnąć, ale należy zaznaczyć,że nie poradzilibyśmy sobie, gdyby nie pomoc wolontariuszy i „rodziny dobrodziejów”. Zachęcamy do współpracy, każdy może przez swój talent ubogacić pracę naszego oddziału AK dla dobra parafii, kościoła i Ojczyzny – zachęca Roman Faryś, prezes Akcji Katolickiej w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

 

Anna Majowicz

 

Ks. Łukasz Piłat, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Uczeń Chrystusa jest nie tylko wpatrzony w Niego, ale Go naśladuje. Skoro Chrystus nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz aby służyć – każdy z nas jest więc do służby wezwany. Doskonałym przykładem służby Bogu i Kościołowi jest Akcja Katolicka. Jej działalność i aktywność służy nie tylko wspólnocie, ale całej ludzkości. W naszym codziennym pielgrzymowaniu potrzebujemy wsparcia ludzi świętych, potrzebujemy ich przykładu, ich wzoru. Od ponad roku, a dokładnie od 22 października 2017 r. św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Dzisiaj potrzebni są ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. Jakże dobrze się stało, iż została przywrócona do życia w Kościele, na polskiej ziemi Akcja Katolicka, która obok różnych ruchów i wspólnot modlitewnych staje się szkołą wiary”. Szkoła wiary, o której wspomniał św. Jan Paweł II, nie wyróżnia Akcji Katolickiej, nie oznacza, że stała się ona elitą, ale daje do zrozumienia, że współpracuje z wszelkimi innymi grupami formacyjnymi i stowarzyszeniami. Ojciec Święty mówił także o tym, że „tylko ten, kto ma, może dawać: a działacz Akcji Katolickiej jest właśnie po to, by dawać, by miłować, oświecać, przynosić pokój i radość. Akcja Katolicka winna zdecydowanie zmierzać do świętości”. Zmierzanie do świętości to budowanie i ożywanie każdego dnia naszej żywej relacji z Bogiem. Dokonuje się to poprzez codzienną modlitwę, poprzez święte sakramenty oraz najmniejsze czynności wykonywane każdego dnia zgodnie z wolną Pana Boga. Mając na myśli to wszystko, dostrzegamy, jak bardzo ważne jest działanie Akcji Katolickiej. Jak bardzo ważne jest to, aby zanosili Boga do każdego z nas.

 

 

 

Biało-Czerwonej 100 lat [video, zdjęcia]

Relacja z obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanych przez Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej

 

Biało-Czerwonej 100 lat

Pod takim hasłem, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej, wspólnie z POAK przy Parafii p.w. św. Wawrzyńca, zorganizowała bogate w wydarzenia obchody z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 10 listopada 2018r.o godz.17.00, w Archikatedrze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata – Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w asyście o. Wojciecha Matuły CME proboszcza parafii p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, innych kapłanów i kleryków MWSD. Przybyłych do katedry uczestników, serdecznie powitał ks. Łukasz Piłat, podkreślając, że Akcja Katolicka ma służyć Bogu, Kościołowi, a także społeczeństwu, zatem ojczyźnie, dlatego modlitewne dziękczynienie za odzyskanie Niepodległej i prośba o błogosławieństwo dla współczesnego Narodu.


Okolicznościową, piękną, patriotyczną homilię wygłosił ks. Marcin Werczyński. Kaznodzieja przypomniał dni chwały i klęski naszego Narodu podczas długiej i pięknej historii walki o niepodległość. Podkreślił znaczenie wiary w Boga, która w trudnych czasach dodawała skrzydeł, dawała zdolność do poświęcenia życia, dodawała sił i niezłomnej nadziei.


Po Mszy św. ks. Łukasz podziękował księżom koncelebransom i służbie liturgicznej, pocztowi sztandarowemu Akcji Katolickiej, organizatorom uroczystości oraz wszystkim uczestnikom za modlitwę i zaprosił obecnych do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na część popularnonaukową w formie konferencji pod hasłem: „Wkład Kościoła katolickiego w odzyskanie niepodległości”. Przed wykładami uczestnicy odmówili dziesiątek Różańca św. w intencji Ojczyzny, przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski, o wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, wypełnienie Ślubów Jasnogórskich i duchowe odrodzenie Narodu.
Zaproszeni profesorowie PWT oraz wrocławscy działacze społeczni wygłosili krótkie wykłady, w których przybliżyli ogromną rolę Kościoła w budowaniu państwowości polskiej i społeczeństwa obywatelskiego po 123 latach niewoli.
Prelegenci przedstawili:
–  
dr hab. Kazimiera Jaworska prof. PWT, rolę Kościoła katolickiego w odzyskanie przez Polskę    niepodległości,
–  
Lech Stefan, wkład Kościoła w odzyskanie niepodległości,
– 
 ks. Dr hab. Norbert Jerzak, wykład „Ks. Stanisław Brzóska – przykład kapłana walczącego o niepodległość Polski”,
–  
Janusz Wolniak, wykład – „Kościół jest i był naszą Ojczyzną”.


Zaproszeni, lecz nieobecni:
ks. Prof. Zdzisław Lec i prof. Stanisław Bobowski, przesłali swoje wykłady w formie pisemnej, które zostały zamieszczone w publikacji przygotowanej przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod redakcją Janusza Wolniaka – Prezesa Zarządu DIAK. Publikacja w formie książeczki, została wręczona wszystkim uczestnikom.


Podsumowując zaprezentowane wykłady, należy stwierdzić, że prelegenci podkreślali bardzo mocne zaangażowanie kapłanów w proces odzyskiwania wolności i suwerenności zarówno na polu duchowym czy psychologicznym, jak i militarnym oraz społecznym. Kapłani, umacniali wiarę w narodzie poprzez modlitwę i budowali w polskich sercach miłość do ojczyzny.


Po konferencji uczestnicy niepodległościowego wieczoru mieli okazję wysłuchać recitalu aktorki Alicji Marszyckiej-Baranowskiej, która brawurowo wykonała popularne pieśni patriotyczne, legionowe i lwowskie oraz radośnie zaśpiewać wspólnie znane piosenki jak m.in. „Wojenko, wojenko”
i „Legiony”.


Zwieńczeniem świętowania był bal, który rozpoczęto tak, jak w czasach Polski szlacheckiej tradycyjnym polonezem. Pięknie ubrane pary pod kierownictwem wodzireja ruszyły do tańca. Potem były też współczesne szlagiery. W przewidzianych chwilach przerwy, uczestnicy mogli zaczerpnąć energii siadając do smakowitych posiłków i napojów. Wzmocnieni, ruszyli do tańca i chociaż wybiła północ, nie zamierzali schodzić z parkietu.


Wielkie gratulacje i podziękowanie dla organizatorów i uczestników, aż żal, że mnie na balu nie było.
Być może narodziła się nowa tradycja obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez Akcję Katolicką, stwierdził Janusz Wolniak, Prezes Zarządu DIAK w artykule „Wiara duchowym testamentem naszych przodków”, opublikowanym w Dodatku Dolnośląskim Gazety Polskiej codziennie z wtorku 13/11/2018.

 

 

Eugeniusz Kaźmierczak

 

 

Vide link: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5150445.W-tym-swietowaniu-bylo-wszystko

 

 

Materiały video z uroczystości oraz galeria zdjęć

wideo: Roman FaryśVideo: uroczysta Msza Święta oraz spotkanie jubileuszowe z okazji 20-lecia POAK

Zapraszamy do obejrzenia filmów video z Mszy Świętej oraz spotkania jubileuszowego z okazji 20-lecia POAK

 

 

 

wideo: Andrzej Mas
(dwukrotne kliknięcie w wyświetlany film włącza tryb pełnoekranowy)

Msza Święta z okazji 20-lecia POAK

Spotkanie jubileuszowe w restauracji Garden

Fotorelacja: Jubileuszowe spotkanie w restauracji Garden

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jubileuszowego spotkania w restauracji Garden

 

 

 

 

 

foto: Grzegorz Huk, Piotr Małas, Andrzej Mas