Aktualności

Home / Aktualności

5. Męski Różaniec

5. Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii koronawirusa odbył się 4 kwietnia 2020Miesiąc temu jak podsumowaliśmy 4 Męski Różaniec podczas agapy w domu katechetycznym w parafii NMP Fatimskiej, nie było oznak ,że w kwietniu nie pójdziemy ulicami miasta. Przygotowując plakat w połowie miesiąca marca już uwzględniliśmy ,że 50 mężczyzn będzie uczestniczyć we mszy świętej Okazało się pod koniec miesiąca może uczestniczyć, tylko 5 osób. Ks. Proboszcz Jan Kudlik wraz parafianami zadbał o szybkie założenie kamery i zainstalowanie programu do uczestniczenia we mszy świętej przez youtoube online. Podjeliśmy wspólnie ,że tylko czterech z nas będzie uczestniczyć 4 kwietnia 2020 roku podczas piątego Nabożeństwa Pokutnego .Pozostałych mężczyzn zachęciliśmy do wspólnego uczestniczenia we mszy świętej z całą rodziną przez internet. Już nie planujemy jak będzie w maju, co Bóg da. Tą drogą składamy WSZYSTKIM Błogosławionych Świąt Wielkiejnocy CHRYSTUS PAN ZMARTCHWYSTAŁ ALLELUJA


foto, filmowanie ,treść Roman Faryś Akcja Katolicka

KRÓLUJ NAM CHRYSTE

Triduum Paschalne oraz Wielkanoc na żywo na stronie AK

http://ak.olesnica.net.pl/stream
Plan transmisji internetowych


Pragniemy poinformować, iż tegoroczne obchody Triduum Paschalnego oraz Wielnanocy będą transmitowane na żywo z parafii N.M.P. Matki Miłosierdzia w Oleśnicy na stronie internetowej Akcji Katolickiej. Poniżej harmonogram relacji:


9.04.2020 godz. 17:50 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
10.04.2020 godz. 17:50 – Liturgia Wielkiego Piątku
11.04.2020 godz. 19:50 – Wigilia Paschalna
12.04.2020 godz. 11:50 – Msza Święta (Wielkanoc)
13.04.2020 godz. 11:50 – Msza Święta (Poniedziałek Wielkanocny)


Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa we mszach i nabożeństwach za pośrednictwem internetu w związku z panującymi obostrzeniami personalnymi. Transmisje będą dostępne pod poniższym linkiem:

http://ak.olesnica.net.pl/stream

Msza Święta w obliczu koronawirusa

List abp Stanisława Gądeckiego oraz reportaż Romana Farysia w związku pandemią koronawirusa SARS-CoV-2
Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność, w nieomylność demokracji zbuduje nowy raj na ziemi, w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek. Kościół – jak mówi papież Franciszek – jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek “w świecie ze swej natury niedoskonałym”. Dlatego właśnie – respektując zalecenia władz sanitarnych – nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój .Proszę jednocześnie o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które płynie z troski o zdrowie wszystkich. Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny. W związku ze wspomnianym ograniczeniem zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które – rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących – przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie.

W ostatnich dniach Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski oraz księża biskupi diecezjalni wydali konkretne zarządzenia dotyczące duszpasterstwa w tej nadzwyczajnej sytuacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego. To, co się dzieje obecnie, możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym.Jako chrześcijanie starajmy się – w tym wielkopostnym czasie – podjąć rozważania nad krzyżem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który jednoczy się z naszymi cierpieniami. Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności. Niech nas wszystkich wspiera Bóg wszechmogący, łaska naszego Zbawiciela, opieka Maryi Królowej Polski, świętego Michała Archanioła oraz wstawiennictwo naszych patronów, zwłaszcza świętego Jana Pawła II i Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niech kochający Bóg chroni nasz Naród i naszą Ojczyznę!

Skrót Orędzia telewizyjnego Przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego 14 marca 2020


Szczęść Boże Dzielę się ,,mini reportażem” z uczestniczenia we mszy świętej w domu transmitowanej przez TVP1 z Łagiewnik o godzinie 7.00.Dziękujemy Panu Bogu ,że mogliśmy uczestniczyć jako małżonkowie w tej EUCHARYSTII i duchowo przyjąć Pana Jezusa. Do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy poszedłem na godzinę 10.30.W mszy św. uczestniczyło około 30 parafian. Podczas kazania ks. Jakub odczytał komunikat abp. Józefa Kupnego. Komunię świętą podawało dwóch kapłanów, jeden podawał na rękę drugi do ust. Wierni mogli wybrać jak przyjąć Pana Jezusa w hostii. Módlmy się razem ,wykorzystajmy każdą formę modlitwy aby zbliżyć się do Jezusa Chrystusa w pokorze, dziękczynieniu i w pełnym zaufaniu. JEZU UFAM TOBIE BEZGRANICZNIE.

Roman Faryś autor zdjęć Akcja Katolicka Króluj Nam Chryste

2020.03.15 – Msza Święta w obliczu koronawirusa

4. Męski Różaniec

Reportaż z dnia 7 marca 2020 z 4. Męskiego Różańca w Oleśnicy [zdjęcia/wideo]Szczęść Boże, IV Męski Różaniec w Oleśnicy zgromadził na Eucharystii w kościele NMP Matki Miłosierdzia 65 mężczyzn. Przybyli z różnych miast i okolic, byli między innymi z Wrocławia, Bierutowa, Twardogóry, Dziadowej Kłody, Dobroszyc, Brzeziej Łąki oraz z Oleśnicy z trzech parafii. Radością organizatorów jest ,że większa część uczestników Nabożeństwa Pokutnego przystępuje do spowiedzi lub jest już w łasce uświęcającej i przystępuje do komunii świętej. Mszy świętej przewodniczył ks. Aleksander Ilnicki który wygłosił też, słowo Boże do nas. Lektorzy to też uczestnicy Męskiego Różańca. Po Mszy świętej udaliśmy się pod figurę NMP Fatimskiej i każdy z uczestników wypowiedział słowa zawierzenia Maryi, następnie odśpiewaliśmy pieśń Bogurodzicę. Po przeliczeniu przy pomniku Jana Pawła II, ruszyliśmy w kierunku placu Zwycięstwa odmawiając Tajemnice Radosne Różańca Świętego w rozważaniach świętego brata Alberta Chmielowskiego. Na placu Zwycięstwa odśpiewaliśmy pieś ,,Barkę” dla śp. Jana Pawła II, którą w tym roku w maju obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin. W Bazylice Mniejszej w cichości serca adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Idąc w kierunku kościoła NMP Fatimskiej śpiewaliśmy pieśni wielkopostne, odmówiliśmy Litanię do świętego Józefa i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na progu kościoła powitał nas ks. Infułat Władysław Ozimek. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę do świętego Michała Archanioła oraz Anioł Pański. Na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo kapłańskie. Agapę przygotowały Panie z różnych wspólnot z inicjatywy ks. Proboszcza Jana Kudlika. Jak zawsze omówiliśmy sprawy organizacyjne, dziękując panom którzy nieśli feretron, nagłośnienie, tablicę, obrazy Jana Pawła II i kard Stefana Wyszyńskiego. Ogromne oklaski otrzymały Panie które nas obsługiwały serwując ciepłe kiełbaski, pyszne ciasto i herbatę. Złożoną ofiarę przez uczestników nabożeństwa pokutnego przeznaczyliśmy na ofiarę mszy św. oraz na zakupienie nowego nagłośnienia, potrzeba jeszcze paru zbiórek, bo koszt nie jest mały. Obecnie ks. prałat Mieczysław Janczyszyn Proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty pożycza nam, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Podziękowania otrzymał też Grzegorz Karasek ,który bardzo fachowo prowadził modlitwy oraz śpiew podczas padającego deszczu. Zachęcamy wszystkich mężczyzn na 5 Męski Różaniec w Oleśnicy na 4 kwietnia, początek o godzinie 8.00.Rozpoczniemy mszą świętą w kościele NMP Fatimskiej a zakończenie w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Na koniec agapa będzie w kaplicy świętego Franciszka. PANOWIE BĄDZMY RAZEM. Przez Maryję do Jezusa.

Treść , foto i filmowanie Roman Faryś Akcja Katolicka www.ak.olesnica.net.pl

1 marca 2020 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy to już historia, czy mieszkańcy Oleśnicy mogą być dumni z tych uroczystości?

Odbyły się trzy osobne uroczystości, wiadomości są w internecieSzanowni Państwo: Panowie Burmistrzowie obecnej kadencji i poprzedniej, wszyscy organizatorzy z poprzednich lat i dzisiejszych, Księża Proboszczowie, Dyrektorzy szkół, Organizacje Patriotyczne i Polityczne, Oleśniczanie. Ogromną radościąmoją i wielu oleśniczan było jak został zainstalowany i poświęcony pomnik Żołnierzy Wyklętych. Wielki szacunek dla wszystkich, którzy zabiegali o miejsce pomnika i nazwę Ronda. Od początku były wspólne przemówienia, poświęcenia tabliczek z nazwiskami Żołnierzy Wyklętych, była krótka modlitwa, złożenie kwiatów, salwa honorowa, pieśni, poczty sztandarowe, patriotyczne emblematy kibiców Śląska każdy miał swoje miejsce i Akcja Katolicka ze swoim sztandarem i delegacją też .

Szanowni Państwood czasu poświęcenia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy mamy co roku wpisane w naszym kalendarium uczestniczenie w różnych uroczystościach patriotycznych ,kościelnych w tym też Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tydzień temu wyczytałem w internecie , że Burmistrz Jan Bronś zaprasza w dniu 1 marca na godz.11.15 , a dwa dni temu wyczytałem też w internecie , że Światowy Związek Żołnierzy AK i Oleśniccy Patrioci zapraszają na godzinę 17.00 oraz na Mszę świętą na godz.18.00 do kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Przez trzy dni ,dyskusje, telefony non stop, pytania co robić aby nie przyłożyć się jako Akcja Katolicka do dalszego pęknięcia obchodów tego Uroczystego Dnia. Bardzo trudna decyzja, co roku jesteśmy, i pytanie, na którą mamy iść godzinę ?. Decyzja zapadła idziemy w tym roku każdy indywidualnie, a poczet sztandarowy Akcji Katolickiej nie będzie uczestniczył w programie uroczystości o godzinie 11.15 ani o godzinie 17.00. Wysłałem sms do wszystkich członków i zachęciłem do uczestniczenia we Mszy świętej.CHCEMY ŁACZYĆ, CHCEMY BYĆ RAZEM, JAKO OLEŚNICZANIE.

Proszę w imieniu członków POAK im. ks. Infułata Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia i Oleśniczan o WSPÓLNE OBCHODZENIE tego ważnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z szacunku dla tych co walczyli o Wolną Polskę, NASZĄ OJCZYZNĘ.

Proponujemy, weźmy wzór z uroczystości z 11 Listopada – jest Msza św. za Ojczyznę, przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. A tutaj dodajmy bieg Tropem Wilczym ,pokaz Rekonstruktorów historycznych, prelekcje, wystawy, konkursy i inne. Tak aby dzieci i wnuki mogły nauczyć się tej trudnej ale bardzo ważnej dekady historycznej. Przypominamy, że od samego początku byliśmy i jesteśmy za szerokim składem organizacyjnym ,omówienie spraw winno być najpóźniej na początku roku,tuż po Trzech Królach. Według nas uroczystość powinna mieć charakter patriotyczny ,kościelny i wojskowy, ale w porozumieniu z szerokim składem organizacyjnym zainteresowanych różnych organizacji. Akcja Katolicka szanuje każdą wybraną demokratycznie władzę. Panie Burmistrzu prosimy aby Pan wcześniej zapraszał wszystkich zainteresowanych , tak aby każdy mógł przedstawić swoje propozycje i tylko w konsensusie opracujmy program dla dobra pamięci tych co walczyli o naszą Wolną Polskę. Program powinien uszanować wszystkie strony ,tak aby katolicy mieli możliwość uczestniczenia we Mszach świętych czy w nabożeństwach pokutnych a w godzinach popołudniowych organizować wymienione uroczystości i związane z tym różne programy, da to na pewno większy udział Rodzin Oleśnickich . Przemyślmy to, nie dzielmy się. Miasto Oleśnica zasługuje na godne ,spokojne i w jedności obchody…nie wyróżniajmy się negatywnie.

Roman Faryś Prezes Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

Króluj Nam Chryste

List otwarty dla Wszystkich zainteresowanych. Nie wyrażam zgody na jego skrócenie, autor listu Roman Faryś

Fotorelacja ze Środy Popielcowej

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze Środy Popielcowej z dnia 26 lutego 2020 autorstwa Romana Farysia3. Męski Różaniec

Kolejna odsłona Męskiego Różańca miała miejsce 1 lutego 2020


Radością organizatorów jest to, że przed Mszą Świętą od pierwszego Męskiego Różańca duża ilość mężczyzn przystępuje do Sakramentu Pokuty, a do Komunii świętej przystępuje 90 procent uczestników Nabożeństwa Pokutnego. Po Mszy Świętej zgromadziliśmy się przy obrazie NMP Nieustającej Pomocy, zawierzyliśmy Maryi nas samych, nasze rodziny i Ojczyznę i odśpiewaliśmy pieśń Bogurodzica. Następnie każdy z nas uczestniczył w indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po wyjściu z Bazyliki ustawiliśmy się dwójkami i ruszyliśmy ulicami miasta odmawiając Tajemnice Różańcowe. Na Placu Zwycięstwa odśpiewaliśmy pieśń „Barkę” w miejscu gdzie 2005 rok 7 kwietnia była odprawiona msza święta w intencji Jana Pawła II. Idąc do kościoła Świętej Trójcy odmówiliśmy Litanię do Świętego Józefa, a zakończyliśmy modlitwą Anioł Pański i do Świętego Michała Archanioła. Panie z CARITASU z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty przygotowały pyszną zupę z wkładką, przy kawie i herbacie omówiliśmy program Nabożeństwa Pokutnego na 7 marca 2020. Było nas 60 mężczyzn z Oleśnicy oraz z parafii z dekanatu Wschód i Zachód. Reportaż można zobaczyć na stronie POAK www.olesnica.net.pl oraz Męski Różaniec Oleśnica Facebook

Hasłem naszym jest PRZEZ MARYJĘ DO JEZUSA KRÓLUJ NAM CHRYSTE

Zdjęcia i tekst Roman Faryś

Spotkania opłatkowe 2020

W sobotę 25.01.2020 w budynku pod „4” przy ul. Katedralnej odbył się tradycyjny „Opłatek” członków AK archidiecezji wrocławskiej


Spotkanie rozpoczęto Mszą świętą koncelebrowaną w kościele św. Piotra i Pawła, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Piłat. W koncelebrze uczestniczył ks. Prałat Czesław Majda Asystent POAK przy Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu.

Mszę świętą uświetnił pan Jerzy Krajewski z POAK Opatrzności Bożej, intonując pieśni i wspaniale akompaniując na gitarze, śpiewającym.

Ks. Łukasz Piłat swoje rozważanie poświęci w szczególności osobie św. Pawła. Podkreślił Jego dobroczynną cnotę gorliwości, która powinna cechować zwłaszcza członków Akcji Katolickiej. W modlitwie wiernych polecono Bogu mi. członków Akcji Katolickiej dotkniętych różnymi chorobami oraz utratą bliskich.

Po Mszy św. uczestnicy udali się, do sali nr 5 na spotkanie opłatkowe. Prezes Zarządu DIAK Janusz Wolniak powitał zebranych i przedstawił gościa honorowego panią Annę Zalewską byłą minister edukacji a obecnie euro posłankę. Następnie ks. Łukasz Piłat poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza i pobłogosławił opłatki, materialne symbole dobrych relacji, którymi uczestnicy podzielili się, składając między sobą, noworoczne życzenia. Spotkanie było przeplatane śpiewaniem kolęd przy akompaniamęcie gitary i organek.

Poproszona o zabranie głosu Pani euro poseł Anna Zalewska, podzieliła się z uczestnikami swoimi spostrzeżeniami oraz działalnością w Parlamencie Europejskim. Udzieliła też odpowiedzi na zadane pytania. Z zainteresowaniem przyjęła propozycje odnośnie współpracy biura prasowego pani euro poseł, z naszą Akcją Katolicką, w celu propagowania informacji o działalności euro posłów z ramienia prawicy, które to informacje w prywatnych środkach przekazu nie są podawane do wiadomości albo są zniekształcane.

Na pożegnanie zebrani zrobili sobie zbiorowe zdjęcie z panią euro poseł.

Następnie nastąpiła część organizacyjno-informacyjna zebrania.

Spotkanie zakończono odśpiewaniem kolędy.

Jan Kowolik

Zdjęcia: Roman Farys i Janusz WolniakSpotkanie opłatkowe w dniu 24 stycznia 2020 roku

Coroczne spotkanie opłatkowe z ks. Proboszczem, który opiekuję się wspólnotami Akcji Katolickiej, Caritas, Poradni Rodzinnej, Bożego Siewcy, Chóru INUCTUS, Rady Parafialnej. Zaszczycili swoją obecnością dobrodzieje, kapłani, ks. diakon i akolita. Po powitaniu wszystkich przez ks. Proboszcza i odczytaniu Ewangelii przez ks. diakona nastąpiło składanie sobie życzeń. Potrawy wigilijne przygotowali członkowie poszczególnych wspólnot i Darczyńca pan Stanisław Daszczyk z hotelu Perła. Podczas kolędowania wspominaliśmy okres budowy kościoła. Spotkanie zakończył błogosławieństwem kapłańskim Proboszcz parafii NMP Matki Miłosierdzia ks. Zdzisław Paduch. Wszyscy zadeklarowali, że za rok się ponownie spotkają. KRÓLUJ NAM CHRYSTE
treść, zdjęcia i foto: Roman Faryś


Orszak Trzech Króli

6 stycznia tradycyjnie przez nasze miasto przeszedł Orszak Trzech Królifilmowanie i zdjęcia: Roman Faryś

2. Męski Różaniec

4 stycznia drugi raz w naszym mieście odbyła się uroczystość Męskiego Różańcafilmowanie: Roman Faryś

42. Europejskie spotkanie młodych We Wrocławiu

W naszym mieście w dniach 28 grudnia – 1 stycznia przebywało około 300 młodych ludzi z 15 krajów.


Z czego w naszej parafii było ich około 100 z 5 krajów: z Polski, Francji, Niemiec, Rumuni i Chorwacji. 31 grudnia wieczorem odbyła się modlitwa o pokój w Hali Sportowej w Oleśnicy, gdzie modlili się wszyscy pielgrzymi tymczasowo mieszkający w Oleśnicy. Następnie miał miejsce Festiwal Narodów, gdzie przedstawiciele 15 narodowości mieli okazje zaprezentować choć trochę swoją kulturę przez taniec, śpiew lub inną aktywność. 1 Stycznia w naszej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia miała miejsce msza o godzinie 10:30, w trakcie której pielgrzymi uczestniczyli aktywnie czytając między innymi modlitwę wiernych. Po Mszy i podziękowaniach księzda Proboszcza wszyscy udali się na zewnątrz świątyni na zdjęcie pamiątkowe. Po wszystkim pielgrzymi udali się do rodzin, którzy ich przyjmowali, po czym wrócili do swoich domów w swoich krajach.


In our town between December 28th to January 1st in there were about 300 young people from 15 countries of Europe from which there were about 100 of them from 5 countries in our parish, from: Poland, France, Germany, Romania and Croatia. At December 31st prayer for peace in Hala Sportowa in Oleśnica took place, where all pilgrims that were temporarily living in Oleśnica were praying. Afterwards Feast of Nations took place where members of communities from all countries had a chance to show a little bit of their culture through dance, song or other kind of activity. At January 1st in our Parish of Blessed Virgin Mary Mother of Mercy at half past ten there was a Holy Mass in which pilgrims participated reading the Prayer of the Faithful among others. After the Mass pilgrims went outside the Church to take commemorative photo. After all of that pilgrims went to families that they were staying in for a Dinner. At the end all of them came back to their homes in their countries.


treść: ks. akolita Jakub Waliłko
zdjęcia i filmowanie: Roman Faryś
Chrystus się nam narodził! Radujmy się!

Reportaż filmowy z Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia

 

foto i filmowanie: Roman Faryś