Aktualności

Home / Aktualności

Orszak Trzech Króli

6 stycznia tradycyjnie przez nasze miasto przeszedł Orszak Trzech Króli



filmowanie i zdjęcia: Roman Faryś

2. Męski Różaniec

4 stycznia drugi raz w naszym mieście odbyła się uroczystość Męskiego Różańca



filmowanie: Roman Faryś

42. Europejskie spotkanie młodych We Wrocławiu

W naszym mieście w dniach 28 grudnia – 1 stycznia przebywało około 300 młodych ludzi z 15 krajów.


Z czego w naszej parafii było ich około 100 z 5 krajów: z Polski, Francji, Niemiec, Rumuni i Chorwacji. 31 grudnia wieczorem odbyła się modlitwa o pokój w Hali Sportowej w Oleśnicy, gdzie modlili się wszyscy pielgrzymi tymczasowo mieszkający w Oleśnicy. Następnie miał miejsce Festiwal Narodów, gdzie przedstawiciele 15 narodowości mieli okazje zaprezentować choć trochę swoją kulturę przez taniec, śpiew lub inną aktywność. 1 Stycznia w naszej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia miała miejsce msza o godzinie 10:30, w trakcie której pielgrzymi uczestniczyli aktywnie czytając między innymi modlitwę wiernych. Po Mszy i podziękowaniach księzda Proboszcza wszyscy udali się na zewnątrz świątyni na zdjęcie pamiątkowe. Po wszystkim pielgrzymi udali się do rodzin, którzy ich przyjmowali, po czym wrócili do swoich domów w swoich krajach.


In our town between December 28th to January 1st in there were about 300 young people from 15 countries of Europe from which there were about 100 of them from 5 countries in our parish, from: Poland, France, Germany, Romania and Croatia. At December 31st prayer for peace in Hala Sportowa in Oleśnica took place, where all pilgrims that were temporarily living in Oleśnica were praying. Afterwards Feast of Nations took place where members of communities from all countries had a chance to show a little bit of their culture through dance, song or other kind of activity. At January 1st in our Parish of Blessed Virgin Mary Mother of Mercy at half past ten there was a Holy Mass in which pilgrims participated reading the Prayer of the Faithful among others. After the Mass pilgrims went outside the Church to take commemorative photo. After all of that pilgrims went to families that they were staying in for a Dinner. At the end all of them came back to their homes in their countries.


treść: ks. akolita Jakub Waliłko
zdjęcia i filmowanie: Roman Faryś




Chrystus się nam narodził! Radujmy się!

Reportaż filmowy z Pasterki i pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia

 

foto i filmowanie: Roman Faryś

Wesołych Świąt

Życzenia od POAK


Boże Narodzenie odsłania nam głębię i majestat. Przychodzący Bóg, każdego człowieka obdarza światłem i życiem, prawdą i miłością. Zanieśmy Ją do zagubionych i samotnych do potrzebujących pomocy i szukających prawdy.

Życzymy radości i obfitości darów Nocy Betlejemskiej niech pozostaną one z nami przez cały nadchodzący 2020 rok.

Męski Różaniec – relacja

Pierwszy Męski Różaniec w Oleśnicy w dniu 7 grudnia przeszedł do historii

Zaczęliśmy siać ziarno. Radujemy się, że było nas około 90 mężczyzn z Oleśnicy i okolic między innymi z Oławy, Dąbrowy, Twardogóry, Wrocławia,Dziadowej Kłody i innych miejscowości. Ks. dziekan Zdzisław Paduch już na wstępie zaznaczył „dzisiaj rozpoczynamy pielgrzymkę Różańcową Mężczyzn w obronie wiary, obronie życia poczętego aż do naturalnej śmierci, ale także pragniemy modlić się w obronie życia wiecznego abyśmy się nie zatracili byśmy mogli wyprosić wiele łask grzesznikom tym którzy są daleko od kościoła” mówił dalej „Chciejmy to uszanować,że sami mężczyźni pójdą drogami naszego miasta, nie przeszkadzajmy im, bowiem jest to ich szczególna misja, misja modlitwy, misja ofiary, misja może także pewnego niezrozumienia ale Ci co czynią tak, sami sobie w stopę strzał dają”. Po mszy świętej w kościele NMP Matki Miłosierdzia odmawiając radosną tajemnicę różańcową przeszliśmy do Bazyliki gdzie adorowaliśmy w ciszy Najświętszy Sakrament. Wychodząc z Bazyliki odmówiliśmy Litanię do świętego Józefa, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, śpiewaliśmy pieśni i wysłuchaliśmy konferencji ks. Akolity Jakuba Waliłko. W kościele NMP Fatimskiej powitał nas w ciepłych słowach ks. prałat Władysław Ozimek. Po modlitwie do Świętego M. Archanioła, odmówieniu Anioł Pański i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego,zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Przyszedł czas na agapę. Szafarze zadbali przygotowaniu sali, napaleniu w piecu, a ciasto upiekły panie ze wspólnoty różańcowej. Kiełbaski, które podały nam panie pod szefostwem Józefy Berety, zasponsorowała firma Gama. Na ręce ks. Proboszcza Jana Kudlika, gorąco podziękowaliśmy wszystkim gromkimi oklaskami. Podziękowania należą się też mężczyznom, którzy nieśli feretron, nagłośnie i organizacyjnie zabezpieczali nas w drodze, policji która dbała o spokojne przejście oraz Wojtkowi Bartnikowi za przygotowanie organizacyjnie.

DRODZY MEŻCZYZNI 2 Męski Różaniec w dniu 4 stycznia 2020 rozpoczynamy mszą świętą w kościele NMP Fatimskiej idziemy do Bazyliki a kończymy NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. PROSIMY ZAPROŚ sąsiada, kolegę z pracy, syna, teścia, szwagra, brata, wnuka. Prosimy zachęć też do obejrzenia filmu na stronie www.ak.olesnica.net.pl i spotu filmowego na Facebooku i prześlij dalej.

MĘŻCZYŻNI WIERNI BOGU, RODZINIE I OJCZYZNIE Króluj Nam Chryste

Treść, zdjęcia i filmowanie: Roman Faryś

Relacja z wrześniowych uroczystości w Toruniu i Górsku

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych autorstwa Romana Farysia

Spotkanie z abp. Józefem Kupnym

23 listopada 2019 odbyło się spotkanie z abp. Józefem Kupnym



W sobotę 23.11.2019r. w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – Patronalne Święto Akcji Katolickiej, członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i prezesi POAK archidiecezji wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem, spotkali się w Centrum Duszpasterstwa pod „4” z abp. Józefem Kupnym. Spotkanie miało charakter dziękczynno-roboczy. Ksiądz Asystent i członkowie Akcji Katolickiej, nawiązując do głównego charyzmatu AK ścisłej współpracy z hierarchią kościelną, podziękowali ks. abp. Józefowi Kupnemu jako zwierzchnikowi Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej, a za Jego pośrednictwem wszystkim kapłanom w diecezji za wsparcie w apostolskiej działalności „Odnowienia wszystkiego w Chrystusie” oraz uznania, że Jezus Chrystus Król Wszechświata jest Królem całego Ludu Bożego.


Przedstawiciele Zarządu DIAK poinformowali księdza arcybiskupa o aktualnym stanie organizacyjnym i działalności Akcji Katolickiej w diecezji oraz o planach działania
w przyszłości. W szczególności, poprosili księdza arcybiskupa o osobiste wsparcie w promocji odradzania się i rozwoju Akcji Katolickiej w parafiach diecezji, głównie poprzez przychylność i większe zaangażowanie księży dziekanów i proboszczów w powoływaniu nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.

Uczestnicy spotkania na czele z ks. arcybiskupem uznali, że w rozwoju i działalności stowarzyszenia Akcji Katolickiej, priorytetową rolę odgrywają: modlitwa i formacja oraz bezpośrednie kontakty i rozmowy  z księżmi i wiernymi w parafiach.
Ksiądz Arcybiskup serdecznie podziękował za spotkanie i udzielił zebranym arcypasterskiego błogosławieństwa wzywając
„Pomoc nasza w imieniu Pańskim”.
To wezwanie, wg słów ks. kardynała Bertrama zapisanych w książce „W służbie ideałów Akcji Katolickiej”, jest „…dewizą Akcji Katolickiej po wsze czasy i na każdym miejscu”.

filmowanie: Roman Faryś, Jan Wołodkiewicz
zdjęcia: Roman Faryś, Jan Wołodkiewicz, Krzysztof Hermanowicz
treść: Eugeniusz Kaźmierczak

Spotkanie z abp. Józefem Kupnym

Zaproszenie na „Męski Różaniec”

Plan Męskiego Różańca, który odbędzie się 7.12.2019 o godz. 8:00 w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy



XX-lecie działalności POAK przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy

9 listopada 2019 roku w Bazylice Mniejszej o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta za 20-lat działalności Akcji Katolickiej



Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kowalski, koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, ks. prałat Mieczysław Janczyszyn, ks. Jan Kudlik i ks. Tadeusz Faryś . Po nabożeństwie w oleśnickim zamku odbyła się konferencja pt. „Rola Kościoła, wspólnot, stowarzyszeń katolickich w odzyskaniu niepodległości Polski i powstaniu Unii Europejskiej”. Na samym początku pani Maria Gozdawa-Giżycka przedstawiła dwudziestoletnią działalność Akcji Katolickiej. Następnie życzenia przekazał przedstawiciel Zarządu DIAK oraz zaprzyjaźnione oddziały POAK z NMP M Miłosierdzia z Oleśnicy, Bierutowa i Namysłowa. Referat wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Pater a podsumowała całość Europoseł Beata Kempa. Po konferencji odbył się koncert muzyczny pieśni sakralnej i patriotycznej w wykonaniu artystów operowych.

Foto :Krzysztof Dziedzic, Roman Faryś KRÓLUJ NAM CHRYSTE

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości Polski

Zaproszenie do obchodów Święta Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległościświęto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
(źródło wikipedia)


A w tym roku jak będzie?

Trzeba uszanować naszą niepodległość i iść i oddać cześć wszystkim, którzy walczyli za nią. Walczyć trzeba nadal oczywiście nie z bronią ale swoją patriotyczną podstawą.


Tak, tak – nie, nie

Nie możemy być ,,różowi”, mamy być biało – czerwoni, dumni z Polski, z jej tradycji, z jej korzeni chrześcijańskich.

BÓG HONOR I OJCZYZNA

Roman Faryś, Akcja Katolicka KRÓLUJ NAM CHRYSTE

Tak było w poprzednich latach

Wspomnienie ks. prał. Mariana Biskupa

30 października minął miesiąc od pogrzebu ks. prał. Mariana Biskupa

Heniuś,

Tu, jesteś znany jako Marian, ale ja, zwracam się do Ciebie tak, jak Twoi bliscy i przyjaciele rodziny. Jest nam bardzo trudno pogodzić się z Twoim odejściem, tym trudniej, że było nagłe i nieoczekiwane.

Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę, że śmierć stanowi nieodłączną część naszego życia i pomimo ogromnego wzruszenia i smutku jakimi jesteśmy przepełnieni, nasze myśli biegną do Ciebie, myśli pełne ciepłych wspomnień, wdzięczności i miłości.

Dziękujemy Ci Heniuś za to kim byłeś: przede wszystkim bezgranicznie oddany swojemu powołaniu, otwarty na każdego człowieka, pełen pokory i skromności, nie szczędziłeś nikomu swojej pomocy, życzliwości i dobrego słowa.

Dziękujemy za przekazane wartości, którym byłeś zawsze wierny, za uczucia jakimi nas darzyłeś, za liczne chwile radości, ale również za towarzyszenie nam w okresach smutku i bolesnych doświadczeń.

Poznałam Cię, gdy miałeś 17 lat, a ponieważ Twoja Mama już nie żyła, nasz dom stał się Twoim domem i pozostał takim przez 53 lata.

Wnosiłeś do niego swój uśmiech, wartości o których wcześniej wspomniałam, swoją przykładową lojalność i wsparcie w każdej sytuacji. Zawsze mogliśmy liczyć na Ciebie.

Nie mogę nie dodać, że jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna za wspaniałe, niezapomniane pielgrzymki, w których mogłam uczestniczyć.

Miałeś niezwykły dar łączenia modlitwy, to ona była zawsze na pierwszym miejscu w Twoim życiu, łączenia jej ze śpiewem i żartami.

Dziękuję za wspólne wzbogacające, odkrywcze wakacyjne wyjazdy z codzienną mszą św.

Dziękuję za piękne homilie, których byłam pierwszą słuchaczką, czytałeś mi je przez telefon lub wysyłałeś drogą elektroniczną.

Byłeś moim bratem, pięknym bratem, jak mówią Francuzi na szwagra.

Moje dzieci, wnuki i przyjaciele rodziny kierują również do Ciebie, Heniuś, swoje uczucia miłości, wdzięczności i przyjaźni. Będzie nam Ciebie brakować!!! Marny widok!!!

Kończąc, pragnę z całego serca podziękować przyjaciołom ks. Mariana, szczególnie księdzu Bolesławowi, siostrom zakonnym, osobom świeckim, pracownikom kurii za pomoc w tych trudnych dla nas chwilach.

Serdecznie dziękuję Jego Excelencji księdzu arcybiskupowi za przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym, księżom biskupom,  kapłanom i siostrom zakonnym za uczestnictwo w tej mszy św. Bóg zapłać!

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak licznie stawili się w tej pięknej, wrocławskiej świątyni, by zaświadczyć o przywiązaniu i szacunku jakim darzyli naszego drogiego Zmarłego.

Bóg zapłać i jeszcze raz dziękuję.

Teresa Biskup

30.09.2019r.